Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Student Agency nebude jezdit do Klatov, neuspěla s odvoláním

  12:21aktualizováno  12:21
Autobusový dopravce Student Agency definitivně opustil plán provozovat linku z Plzně do Klatov. Plzeňský kraj mu totiž vydal licenci s omezením, že nesmí jezdit ve stejný čas jako dotované vlaky. Dopravce se odvolal k Ministerstvu dopravy, ale neuspěl. Nyní proto žádá o zrušení licence.
Žlutý autobus společnosti Student Agency.

Žlutý autobus společnosti Student Agency. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Společnost podnikatele Radima Jančury chtěla prodloužit linku Praha-Plzeň až do Klatov již od prvního čtvrtletí. Jízdní řády však měla nastavené tak, že autobus odjížděl stejně jako dotované vlaky. Plzeňský kraj takovou konkurenci nechce.

Dopravce si stěžoval, že konkurenti, kteří zde jezdí na komerční riziko, taková omezení nemají. Jedná se o Autobusy VKJ a zastávkové autobusy ČSAD Plzeň.

Ministerstvo sice upravilo znění vydané licence, ale potvrdilo, že Student Agency na Plzeňsku nemůže provozovat komerční dopravu.

"Omezující podmínky licence říkají, že cestující nemohou mít nástupní a zároveň výstupní zastávku v Plzeňském kraji, protože dopravu, která je zde zajištěná, hradí kraj," sdělil mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

"Za daných podmínek nemůžeme cestujícím nabídnout naši dopravu," uvedla ředitelka autobusové dopravy Student Agency Ivana Kašická.

Podobně funguje linka téhož dopravce z Brna do Zlína. Cestující nesmí nastoupit ve Zlíně a vystoupit v Kroměříží a Uherském Hradišti, městech ve Zlínském kraji, či opačně.

Na autobusy dá letos kraj 375 milionů korun

Šéf krajského odboru dopravy Jaroslav Vejprava již dříve prohlásil, že kdyby Student Agency nechtěla jezdit proti vlakům, neměl by kraj námitky. Licenci totiž vydával pražský magistrát, kraj poslal pouze připomínky.

Vejprava také uvedl, že Autobusy VKJ získaly licenci již před 15 lety, kdy neplatil zákon o veřejné dopravě.

V Plzeňském kraji se integrace autobusové dopravy do jednotného systému teprve chystá. Kraj připravuje veřejnou soutěž na provoz linkové dopravy.

V plně rozvinutých integrovaných systémech je běžné, že na lince jezdí jediný dopravce dotovaný samosprávou. Navíc například v celém Jihomoravském kraji určuje organizátor dopravy jízdní řád a cenu jízdného a dopravcům platí dotaci dle smlouvy za ujeté kilometry.

České dráhy dostanou letos na zajištění regionální dopravy v Plzeňském kraji 590 milionů, na autobusy dá kraj 375 milionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Najdete na iDNES.cz