Obrovský jasan roste v Rokycanech podle odhadů asi 150 let.

Obrovský jasan roste v Rokycanech podle odhadů asi 150 let. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Rokycanech má padnout stařičký jasan, lidé kvůli tomu sepsali petici

  • 5
Rokycanská radnice chce pokácet vzrostlý asi 150 let starý jasan, který roste ve vnitrobloku mezi ulicemi Čapkova a Josefa Růžičky. Jako důvod uvádí, že listnáč, který uspěl i v anketě Strom roku, je nutné odstranit z bezpečnostních důvodů. Mnozí lidé ale s kácením nesouhlasí a sepsali petici.

V anketě Strom roku tento jasan oslovil porotu natolik, že ho zařadila do skupiny stromů hrdinů. Ty zaujaly silnými příběhy nebo historií spojenou s místem, ve kterém rostou.

Rokycanský jasan proto, jak dlouho odolává městské zástavbě. Ocenění mu ale zřejmě nepomůže, město jej hodlá pokácet.

O jeho záchranu bojuje občanské sdružení Vnitroblok, vznikla také petice, která zachování jasanu obhajuje. Podle jednoho z jejích autorů Jana Lapky se Vnitroblok snaží koupit pozemek, kde strom stojí.

„Jenomže územní plán bude hotový až v lednu, do té doby chceme jasan udržet. Lidé žijící v jeho blízkosti také s kácením nesouhlasí. Rodina, která má dům hned před ním, plánuje pozemek koupit a pokácení tak zabránit,“ uvedl Lapka.

Sdružení také podalo odvolání proti kácení ke krajskému úřadu. „To ale úřad bohužel zamítl. Povolení ke kácení, které město Rokycany již má, tedy začalo platit a strom může jít kdykoli k zemi. Proto teď apelujeme na úředníky, aby nekáceli, nýbrž ho nechali ošetřit, popřípadě aby odprodali pozemek lidem, kteří chtějí strom zachovat a starat se o něj,“ vysvětlil zakladatel občanského sdružení Jan Sedláček.

K otázce, zda se ve vnitrobloku má v budoucnu stavět, se Městský úřad Rokycany nevyjádřil. „Strom se musí odstranit z bezpečnostních důvodů. Odbor životního prostředí vydal rozhodnutí ke kácení už 19. srpna 2014,“ řekla Eva Praumová z rokycanské radnice.

Jan Sedláček souhlasí s tím, že jasan není ve zcela ideálním stavu. „Avšak k tomu, aby se alespoň zčásti stabilizoval, mu stačí zmenšit korunu. Připouští to i posudek odborníka Marka Žďárského. Problém je však v tom, že město odmítá dát do ošetření jasanu peníze a chce se zbavit zodpovědnosti tím, že strom odstraní. Je to už bohužel trend: zbytečně se kácí stromy, u nichž pro zajištění stability stačí pouhé ošetření. Kvůli tomu padlo po celých Čechách již mnoho velikánů. Nechceme, aby takto dopadl i náš jasan,“ apeluje Sedláček.

Podle arboristů je strom nebezpečný.

Arborista Marek Žďárský ale potvrzuje i obavy úředníků. „Stabilita stromu je opravdu výrazně snížená. Jeho pokácení je řešením. Je ale také možné obvodově redukovat jeho korunu, a to minimálně o 30 procent, s největší pravděpodobností i více, aby byl strom na stanovišti pro své okolí bezpečný,“ vysvětluje Žďárský s tím, že se nelze divit obavám města.

„Pokud se jasan zřítí k zemi, protože se zlomí ve kmeni či se vyvrátí, a někomu způsobí škodu na majetku, či dokonce zdraví i životě, právní odpovědnost nese majitel stromu. Proto úředníci raději volí jejich pokácení a náhradní výsadbu stromů nových a bezpečných,“ dodává Žďárský.

Rokycanskému jasanu je podle odhadů 150 let. Kdy přesně byl vysazen, není už dnes schopen nikdo říct.

„Dokonce i místní rodák Vladimír Šimandl, který by se letos dožil jednadevadesáti let, tvrdil, že tenhle jasan už od svého nejranějšího dětství pamatuje jako vzrostlý strom. Je tedy zřejmé, že se jedná o skutečně letitou dřevinu,“ upřesnil Sedláček.