Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Střední školy v kraji neučí nové kováře ani krejčí, o řemesla není zájem

  • 3
Do prvních ročníků středních škol zřizovaných Plzeňským krajem nastoupilo v letošním školním roce 4542 žáků, o necelých dvě stě méně než v loňském roce. Některé obory ale ze škol v posledních letech zmizely - například Průmyslový kovář, Obuvník nebo Krejčí. Studenti totiž o ně nemají zájem.

Školy obory ruší, pokud v nich po dobu tří let nestuduje ani jeden uchazeč.

„Do oboru Krejčí jsme několik let nenabírali. Nyní jsme se se zřizovatelem a ministerstvem školství dohodli na jeho opětovném otevření,“ říká ředitelka plzeňské Integrované střední školy živnostenské Věra Ulčová.

Po oboru podle jejích slov byla po jeho uzavření ze strany deváťáků poptávka, pravidelně se na něj ptalo několik zájemců. „Uvidíme, jestli se nám podaří jej od příštího září naplnit, potřebovali bychom alespoň deset uchazečů. Je to pěkný obor,“ zamýšlí se Věra Ulčová.

Na této škole v minulosti fungoval také obor Obuvník, i o něj však přestal být zájem. Podle Ulčové se začala situace zhoršovat na začátku devadesátých let, když zkrachovalo několik specializovaných podniků.

„Dnes se situace ve společnosti částečně mění. Ne každý je schopen vystudovat maturitní obor, pracovníků s výučním listem ubývá,“ říká Ulčová.

Dalším oborem, který už žáci devátých tříd v nabídce středních škol nenajdou, je Průmyslový kovář. Po tři roky jej nabízela plzeňská SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara.

„Za tu dobu se přihlásil jediný žák a ten ještě ukončil základní školu v sedmé třídě,“ říká ředitel Rostislav Študent a dodává, že v Plzni se obor nabízel jako jediný v celé republice.

Podle Aleny Marešové, mluvčí krajského úřadu, není Plzeňský region v tomto ohledu výjimečný. Minimum žáků se hlásí v poslední době také na obory Modelář či Nástrojař.

„O obor Modelář je dlouhodobě v celé republice minimální zájem. U nás je navíc situace ovlivněna problémy v Pilsen Steelu,“ posteskl si Študent. V letošním roce se obor otevřít nemohl.

„Druhým oborem s nízkým zájmem je Truhlář, do prvního ročníku letos nastoupilo pět zájemců. Kromě toho nám ale naplněnost obecně stoupá,“ přiblížil Rostislav Študent.

Ani na SŠ Oselce letos nenabrali zájemce pro specializaci Zemědělský kovář a podkovář. Zatímco v minulosti škola evidovala alespoň ojedinělé přihlášky, letos nepřijala žádnou.

„Máme alespoň čtyřleté Uměleckořemeslné zpracování kovu, tím udržíme tradici kovařiny, nicméně obor zaměřený na podkovářství bohužel problematický je,“ přiznává ředitel Václav Bumbička.

Stavební učiliště nenabralo žádné pokrývače

Je připraven i na to, že v budoucnu bude možná muset být celý obor zavřen. „Srovnali bychom se s tím, nicméně osobně vnímám toto opatření vůči školám jako poměrně tvrdé. Obzvlášť když je zájem o technické školy takový, jaký je,“ konstatuje Bumbička.

SOU stavební v Plzni letos nenabralo žádné pokrývače. Zájemci byli dva, to však na otevření oboru nestačilo. „Je to typický máločetný obor. Většinou se nám podařilo nabrat zájemce v dalších kolech přijímacího řízení. Letos ne. U jiných oborů máme ale dětí zase víc než loni,“ informoval ředitel Miloslav Šteffek. Věří však, že v dalších letech bude zájemců opět více.

Kraj podle Marešové primárně nechce obory rušit. „Bohužel to závisí na zájmu žáků, který je u některých oborů velmi malý. Snažíme se držet obory i s menším počtem žáků, kde situaci řešíme například sloučením žáků dvou oborů s podobným zaměřením do jedné třídy,“ uvedla Alena Marešová.