Náměstí Republiky v Plzni a katedrála svatého Bartoloměje. (16. dubna 2015)

Náměstí Republiky v Plzni a katedrála svatého Bartoloměje. (16. dubna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Město se ptá obyvatel, jak by měla vypadat Plzeň za dvacet let

  • 4
Obyvatelé Plzně mají možnost říci, jak si představují svoje město za zhruba dvě desetiletí. Radnice shromažďuje názory lidí do konce ledna a jejich vize by se mohly promítnout do takzvaného strategického plánu.

Útvar koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu vyzval občany, aby řekli, v jakém městě chtějí žít v roce 2035. Lze to udělat prostřednictvím formuláře na webu města Plzně zde, nebo písemně na adresu úřadu ve Škroupově ulici 5. Není ale zřejmé, do jaké míry mohou lidé strategický plán města ovlivnit.

„Odpovědi se stanou podkladem k přípravě nové vize města. Na jaře se pak se zájemci sejdeme a budeme se zabývat náměty, které by neměly ve strategickém plánu chybět,“ vysvětluje ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká.

Lidé chtějí méně aut v centru a více zeleně

Tvrdí, že o akci je slušný zájem a reakcí jsou desítky. „Většinou se nad tím docela zamýšlejí. Chtějí město, kde se dá dobře žít, kde je čisté životní prostředí, kde je méně aut v centru, kde je víc zeleně,“ popisuje.

Upozorňuje, že na stejnou otázku jako veřejnost budou odpovídat o odborníci. „Vize by pak měla vycházet z obojího, “ dodala.

Zástupci města chtějí dělat ještě další a podrobnější průzkumy, aby zjistili, kde se Plzeňanům dobře žije a co se jim naopak nelíbí.

Lidé, kteří se na přípravě strategického plánu dosud podílejí, si zatím udělali analýzu předností a nedostatků města. Její závěry se nicméně mohou zdát leckomu sporné.

Pokud je mezi pozitivy uveden například „systematický přístup k udržitelnému rozvoji města“ a mezi nedostatky „nadměrné zatížení města automobilovou dopravou“ nebo „nedostatečná kvalita veřejných prostranství“, vypadá to jako paradox.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS nicméně upozorňuje, že dosud se jednalo v podstatě o jakousi předehru. „Nyní musí přijít další část strategického plánování. Zaměří se například na to, jak z negativ udělat pozitiva,“ slibuje.

Náměstek si myslí, že zjišťování představ lidí o Plzni v roce 2035 se pro přípravu plánu využije. „Třeba tam bude zajímavý názor, něco, co nás nenapadlo,“ říká.

Neměli by ale také s dlouhodobými vizemi pro město přicházet především politici z městské samosprávy? „Posílalo se to všem zastupitelům, takže mají možnost se vyjádřit,“ uvedl Šindelář.

Irena Vostracká uvedla, že příprava strategického plánu bude hotová do konce roku. „Na jaře příštího roku by se měl schvalovat,“ konstatovala.