Nové divadlo v Plzni.

Nové divadlo v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň nechce vrátit část dotace na divadlo, spor může skončit u soudu

  • 4
Plzeňská radnice se pustila do sporu o desítky milionů korun z dotace na stavbu Nového divadla. Zastupitelé totiž na čtvrtečním jednání odmítli, že by město při zadání zakázky na stavbu chybovalo. Hrozícímu odebrání části dotace se chce radnice bránit, v krajním případě může věc skončit u soudu.

Plzeňská radnice čelí hrozbě, že bude muset z dotace v celkové výši 180 milionů část vrátit kvůli údajně špatně zorganizované veřejné zakázce na stavbu divadla. Problém vznikl, když Ministerstvo financí řeklo, že město při hodnocení nabídek stavebních firem neoprávněně žádalo bankovní garance a přihlíželo i k ratingu bank.

Podle ministerstva mohly takové podmínky některé zájemce diskriminovat. Zástupci radnice takový výklad odmítají a trvají na tom, že pravidla pro zakázku byla v pořádku a v době výběru se jednalo o běžnou praxi. Zdůrazňují, že stejně se chovalo i Ministerstvo financí.

Zastupitelé města měli ve čtvrtek rozhodnout, zda na výzvu Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, který měl v přidělení dotace poslední slovo, město za údajné pochybení vrátí prvních deset milionů. Zastupitelé to odmítli.

Primátor Martin Zrzavecký z ČSSD řekl, že město nepochybilo a půjde do sporu o dotaci. „Myslíme si, že postup města byl legální a že jsme nic neporušili,“ prohlásil primátor. Připustil zároveň, že spor může v krajním případě skončit až u soudu. Pokud by město ve sporu o dotaci vůbec neuspělo, mohlo by přijít zhruba o 50 milionů korun.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS řekl, že městu už bylo proplaceno 47 milionů z dotace na první etapu stavby divadla. „Před tím byly kontrolovány veškeré dokumenty a nebylo shledáno pochybení. Potom se ale na základě auditu Ministerstva financí stanovisko změnilo,“ vysvětlil Šindelář, proč teď úřad regionální rady chce část dotace vrátit.

Náměstek už loni tvrdil, že by se Plzeň měla bránit až u Nejvyššího správního soudu. „Bankovní záruky jako hodnoticí kritérium v soutěžích o veřejné zakázky byly zakázané až 1. dubna 2014. I Ministerstvo financí bankovní záruky i rating bank jako hodnoticí kritérium u svých zakázek používalo a zákon to připouštěl. Měnit názory a pak je zpětně aplikovat na jednotlivé případy vede k absolutní právní nejistotě,“ řekl Šindelář.

Předseda regionální rady, náměstek hejtmana Ivo Grüner z ČSSD řekl, že chápe, když se nyní radnice Plzně brání, a připouští, že zástupci úřadu při kontrole v postupu při veřejné zakázce problém také neviděli. „My jsme to nepovažovali za pochybení. Nicméně podmínky se od té doby změnily a leccos se zpřísnilo,“ sdělil.

Grüner upozornil, že spor s městem nyní může ohrozit čerpání dalších peněz z dotace. „Protože letos končí plánovací období, mohou se objevit problémy, kvůli kterým Plzeň zbytek dotace nedostane, a byl bych nerad, aby to tak skončilo,“ konstatoval Grüner.

Nové divadlo bylo oficiálně otevřeno loni v září. Stavba stála přibližně 880 milionů korun a původně se počítalo s dotací 200 milionů korun.