Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň nechce vrátit část dotace na divadlo, spor může skončit u soudu

  16:03aktualizováno  16:03
Plzeňská radnice se pustila do sporu o desítky milionů korun z dotace na stavbu Nového divadla. Zastupitelé totiž na čtvrtečním jednání odmítli, že by město při zadání zakázky na stavbu chybovalo. Hrozícímu odebrání části dotace se chce radnice bránit, v krajním případě může věc skončit u soudu.

Nové divadlo v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňská radnice čelí hrozbě, že bude muset z dotace v celkové výši 180 milionů část vrátit kvůli údajně špatně zorganizované veřejné zakázce na stavbu divadla. Problém vznikl, když Ministerstvo financí řeklo, že město při hodnocení nabídek stavebních firem neoprávněně žádalo bankovní garance a přihlíželo i k ratingu bank.

Podle ministerstva mohly takové podmínky některé zájemce diskriminovat. Zástupci radnice takový výklad odmítají a trvají na tom, že pravidla pro zakázku byla v pořádku a v době výběru se jednalo o běžnou praxi. Zdůrazňují, že stejně se chovalo i Ministerstvo financí.

Zastupitelé města měli ve čtvrtek rozhodnout, zda na výzvu Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, který měl v přidělení dotace poslední slovo, město za údajné pochybení vrátí prvních deset milionů. Zastupitelé to odmítli.

Primátor Martin Zrzavecký z ČSSD řekl, že město nepochybilo a půjde do sporu o dotaci. „Myslíme si, že postup města byl legální a že jsme nic neporušili,“ prohlásil primátor. Připustil zároveň, že spor může v krajním případě skončit až u soudu. Pokud by město ve sporu o dotaci vůbec neuspělo, mohlo by přijít zhruba o 50 milionů korun.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS řekl, že městu už bylo proplaceno 47 milionů z dotace na první etapu stavby divadla. „Před tím byly kontrolovány veškeré dokumenty a nebylo shledáno pochybení. Potom se ale na základě auditu Ministerstva financí stanovisko změnilo,“ vysvětlil Šindelář, proč teď úřad regionální rady chce část dotace vrátit.

Náměstek už loni tvrdil, že by se Plzeň měla bránit až u Nejvyššího správního soudu. „Bankovní záruky jako hodnoticí kritérium v soutěžích o veřejné zakázky byly zakázané až 1. dubna 2014. I Ministerstvo financí bankovní záruky i rating bank jako hodnoticí kritérium u svých zakázek používalo a zákon to připouštěl. Měnit názory a pak je zpětně aplikovat na jednotlivé případy vede k absolutní právní nejistotě,“ řekl Šindelář.

Předseda regionální rady, náměstek hejtmana Ivo Grüner z ČSSD řekl, že chápe, když se nyní radnice Plzně brání, a připouští, že zástupci úřadu při kontrole v postupu při veřejné zakázce problém také neviděli. „My jsme to nepovažovali za pochybení. Nicméně podmínky se od té doby změnily a leccos se zpřísnilo,“ sdělil.

Grüner upozornil, že spor s městem nyní může ohrozit čerpání dalších peněz z dotace. „Protože letos končí plánovací období, mohou se objevit problémy, kvůli kterým Plzeň zbytek dotace nedostane, a byl bych nerad, aby to tak skončilo,“ konstatoval Grüner.

Nové divadlo bylo oficiálně otevřeno loni v září. Stavba stála přibližně 880 milionů korun a původně se počítalo s dotací 200 milionů korun.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz