Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma, která v Plzni staví divadlo, chce jako záruku podpis primátora

  16:07aktualizováno  16:07
Svolání mimořádného zastupitelstva města Plzně požadují zástupci společnosti Hochtief, která staví v Plzni Nové divadlo. Chtějí, aby radnice urychleně rozhodla o proplacení sporných vícenákladů na stavbě ve výši zhruba 21 milionů korun a jako záruku žádají podpis primátora.

Prohlídka rozestavěné budovy nového divadla v Plzni. | foto: Pavel NěmečekMAFRA

Rozruch kolem stavby divadla za téměř miliardu korun minulý týden vedl k odvolání náměstka primátora Petra Runda z ODS a k otevřenému rozkolu v koalici ODS a ČSSD.

Rund byl totiž odvolán i hlasy socialistů, kteří již delší čas požadovali jeho odchod z funkce proti vůli ODS.

Zastupitelé také odmítli schválit proplacení neplánovaných víceprací na divadlo, což Rund a ODS navrhovali (rozhovor s Petrem Rundem čtěte zde).

Vedení firmy Hochtief si nyní přeje, aby radnice rozhodla o proplacení vícenákladů dříve než na řádném zasedání zastupitelů v březnu.

Obchodní ředitel firmy Ivan Havel po pátečním jednání s vedením radnice řekl, že společnost požádala o písemnou deklaraci primátora Martina Baxy z ODS a jeho náměstka Martina Zrzaveckého z ČSSD, že souhlasí s proplacením víceprací a prodloužením doby dostavby divadla tak, aby se nezměnil plánovaný termín otevření na začátku září. Podle dosavadního plánu by zkušební provoz v divadle mohl začít v druhé polovině června.

Náměstek primátora Martin Zrzavecký odmítl možnost, že by podepsal předběžný souhlas s návrhem stavební firmy. Svolání mimořádného zastupitelstva ale nevyloučil.

Primátor Baxa v pátek v sms zprávě uvedl, že si se zástupci Hochtiefu jen vyměnili informace."Pan primátor Baxa i jeho náměstek Zrzavecký nás ujistili, že si přejí dostavět divadlo tak, aby bylo otevřeno k 1. září. Náš požadavek je, aby v pondělí svolali mimořádné zastupitelstvo a dali nám písemně, že souhlasí s námi navrženým řešením," uvedl Ivan Havel.

Věří, že osobní písemný souhlas nejvyšších představitelů města bude záruka, že návrh získá podporu i v zastupitelstvu. "Chceme v podstatě odsouhlasit návrh, který předložil bývalý náměstek Rund na posledním jednání zastupitelů," sdělil Ivan Havel.

Nové divadlo

Martin Zrzavecký řekl, že na požadavek zástupců společnosti Hochtief vedení radnice zareaguje na začátku příštího týdne. "O možnosti svolat mimořádné zastupitelstvo uvažujeme, ale v tuto chvíli neumím říct, jestli svoláno bude. Předpokládám, že se rozhodne v pondělí nebo v úterý," sdělil Zrzavecký.

Náměstkovi se ovšem nezamlouvá požadavek, aby písemně deklaroval souhlas s návrhem Hochtiefu na proplacení víceprací. "Myslím, že to nemůžu udělat. Domnívám se, že se k takovému kroku nezavážeme. Neumím podepsat, že budu hlasovat pro jimi požadované vícepráce. Nemohu se vázat takovým dokumentem před rozhodováním," prohlásil Zrzavecký.

Pokud zastupitelé zaplacení neschválí, pak podle Ivana Havla bude termín otevření divadla na začátku září ohrožen. Pro radnici by to byl vážný problém. Divadlo totiž hraje důležitou roli v projektu Evropské hlavní město kultury 2015.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Najdete na iDNES.cz