Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

  8:39aktualizováno  8:39
Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat funkci. „Jdeme do toho,“ říkají starostové navzdory těžkostem, které už v úřadu zažili.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Starostovská křesla budou v říjnu obhajovat i matadoři se zkušenostmi z pěti volebních období. K těm patří například starosta Chanovic na Horažďovicku Petr Klásek.

Ač je na Chanovicích na první pohled znát, že si samospráva vede dobře, Klásek tvrdí, že i on uvažoval, zda neskončí. Vadí mu, jak se stát k obcím chová.

„Týká se to třeba obchodů nebo hostince, na které se vztahují daňová hlášení, EET, kontroly, jestli tam náhodou při pouťové zábavě nepomáhá někdo z rodiny. Nelíbí se mi ty složitosti, které na nás stát vymýšlí,“ říká.

Zároveň ale prohlašuje, že nechce ustupovat „nápadům a uskupením, která vznikají v Praze“. Pětapadesátiletý Klásek tvrdí, že k jeho opětovné kandidatuře přispěly výzvy známých z Chanovic a okolí.

Do skupiny pozoruhodných osobností patří také starosta malé obce Hlince na Plzeňsku Petr Jirásek. Hlince byly vyhlášeny vesnicí roku 2000 Plzeňského kraje, mají ocenění za péči o památkovou zónu nebo za obnovu gotického kostelíku Petra a Pavla.

„Jdu do toho. Mám tu ještě hromadu plánů,“ říká starosta. Je známý perfekcionista, který se snaží maximum úřadování a zařizování zvládnout sám. Slibuje, že se v tomto ohledu polepší.

Zatěžuje nás administrativní balast, říká starosta Nečtin

Do voleb se znovu chystá i Lenka Havlíčková, starostka malé vesničky Bohy nedalo od Hlinců. Havlíčková se starostkou stala po dlouhém soupeření s bývalým vedením obce. Konflikty vypukly proto, že obec bránila napojení některých domů a chat na rozvod elektřiny.

Starostkou se stala po soudních sporech v roce 2011 a připouští, že bude ve funkci dál. „Asi ano, ale doufám, že už naposledy. Vychovám si následníka, jsou tady mladí,“ směje se. „Už se mi moc nechtělo, ale záleží mi na tom, abychom v zastupitelstvu a pokud možno i v obci drželi spolu,“ sdělila.

Známý starosta Nečtin Jiří Křemenák jde do voleb, ačkoli zažil období, kdy už chuť neměl. „Samospráva je dobrá, funguje. K tomu je ale velká zátěž jakýmsi administrativním balastem kolem. Pak na to, čemu bychom se měli věnovat víc, ubývá čas a chybí síly,“ uvedl.

Jiří Křemenák tvrdí, že do voleb jej kromě jiného vede chuť dokončit některé projekty. „Jako priorita se ukazuje další zóna pro bydlení. Je to důležité pro udržení života v obci, mladí se už o bydlení na venkově víc zajímají,“ podotkl. Také by rád posílil dosavadní spolupráci se Západočeskou univerzitou, která má v obci školicí zařízení.

K proslulým starostům patří v Plzeňském kraji Václav Petrus ze Švihova na Klatovsku. Jde do voleb znovu a plánů má dost. „Je připravený projekt napojení na vodovod s vodou z přehrady v Nýrsku. Předpokládám, že se napojíme do tří let,“ říká.

Chce také využít budovu bývalé obecní školy, kterou Švihov získal zpět. „Představujeme si, že tam bude zdravotní středisko,“ konstatoval.

Ke známějším osobnostem z vedení obcí patří starostka Merklína Jana Nováková. Funkci převzala v roce 2008, kdy náhle zemřel její předchůdce.

Jana Nováková říká, že by ráda dokončila některé záměry. Například dotáhnout do konce opravu fasády na zdejším zámku. „A připravili jsme novou stavební lokalitu, aby sem mohli přijít mladí. To je jedna z priorit,“ uvedla.

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Zraněný orel, který sežral holuba i s kroužky, se už vrátil do přírody

Orel mořský, kterého na konci října našli zraněného na Klatovsku, je opět...

Orel mořský, který špatně létal a v zažívacím traktu mu uvázly chovatelské kroužky poštovního holuba, se po třech...

Myslivec postřelený kolegou na honu na Tachovsku zemřel v nemocnici

Lovci přijeli z celého Rakouska, jeden prý byl až z kraje nedaleko Dolomit.

Tragicky skončil hon myslivců na Tachovsku u obce Sulislav. V sobotu odpoledne jeden myslivec postřelil dalšího....

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz