Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Abolice je šílenost, říká starosta Ferschmann a opouští ODS

  17:48aktualizováno  17:48
Populární a dlouholetý starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann i celá jeho rodina opouští ODS. Ferschmann nesouhlasí s politikou strany ve vládě a nelíbí se mu, že premiér Petr Nečas podepsal abolici, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus.

Starosta Němčovic Karel Ferschmann opouští ODS. Její politiku v poslední době kritizoval, ale na jeho výtky nikdo nereagoval. | foto: archiv MF DNES

ODS má v Plzeňském kraji o jednu místní organizaci méně. Starosta Němčovic Karel Ferschmann se rozloučil na konci března s křídly modrého opeřence tím, že nezaplatil členské příspěvky. A s ním i celá jeho rodina a další tamní členka. Dohromady pět lidí z Němčovic.

"S ODS jsem skončil," oznámil starosta, který byl dlouholetým členem strany, ale její politiku v poslední době kritizoval. Protože se prý na jeho slova nehledělo, tak to vzdal.

Abolice

Čl. II prezidentské amnestie - Nařizuje, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. Celý text amnestie si můžete přečíst zde.

Přestože byl Ferschmann velmi úspěšnou a mediálně známou figurou, ODS si se ztrátou hlavu neláme a tvrdí, že v poslední době Ferschmann stranu kritizoval spíše z levicových pozic. Ferschmann to však odmítá.

Pochyb však není o tom, že je starostou úspěšným. Zatímco malé obce lidé houfně opouštějí, tak za jeho starostování od roku 2002 se zvedl počet obyvatel Němčovic z devadesáti na 150, v obci se postavilo koupaliště, tenisový kurt, multifunkční dům či hřiště. Obec je známá i tím, že v roce 2006 vybudovala internetovou síť a všichni obyvatelé mají internet zdarma.

"Já jsem bojoval proti některým krokům strany jako její člen. A to v rámci možností, které jsem měl - psal jsem kritické články, říkal jsem to politikům do očí, ale politici nahoře se chovají jako když lijete na Husáka vodu - stojí a drží, a po mně by pomalu plivali," uvedl Ferschmann, který prý nesouhlasí s politikou strany ve vládě a podpisem premiéra Nečase pod abolicí, kterou vyhlásil bývalý prezident Klaus.

"Abolice, to je šílenost. Pokud pominu všechny kauzy přes Vondru, Kocourka či Řebíčka, tak můžete dělat na místní úrovni politiku jakou chcete a pak přijde někdo a řekne, co jste to za stranu," uvedl Ferschmann. Dlouhodobě razí názor, že nezáleží na počtu členů strany, ale na počtu voličů, které mohou straně přinést třeba právě starostové na kandidátkách.

"Já mu jeho názory nevytýkám, ale logicky spíš asi tíhne k jiné značce, než je značka ODS. Pravice teď bude v opozici několik let, tak mnoho lidí cítí, že je třeba zamířit jiným směrem," reagoval předseda regionálního sdružení ODS v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil, který prý čerpá informace o Ferschmannovi od kolegů z rokycanské ODS.

Právě ti hovoří o tom, že na adresu Němčovic nedávno Pospíšil řekl, že ODS nemá čeho litovat, protože Němčovice jsou druhé Slušovice. "To jsem neřekl," reagoval Pospíšil. Ferschmann by to prý bral jako poklonu.

A jak je na tom ODS v Plzeňském kraji? Po právě probíhajícím sčítání občanských demokratů ubude zřejmě deset až patnáct procent ze zhruba 2 400 členů ODS. Tak situaci odhadují lidé z aparátu strany evidující počty členů, kteří podle pravidel ODS zaplatili do konce března členské příspěvky.

Pokud jsou odhady správné, bude na jaře v ODS evidováno 2 100 až 2 200 lidí. Před několika roky bylo v regionu přes tři tisíce občanských demokratů.

Pospíšil uvedl, že pokles členů strany v regionu odpovídá situaci v republice. "Pro určitou část lidí je politika ODS obtížněji přijatelná a rozhodli se ukončit členství. Pro mě je důležité, že je to výrazná minorita a že nedochází k masovému odlivu. Komunální politici nepanikaří a neodcházejí," řekl Pospíšil.

Nejvíce občanských demokratů v kraji eviduje Plzeň. Dříve se ve městě počet straníků pohyboval až kolem 1 800. Loni měla plzeňská ODS necelých patnáct stovek členů. Oblastní manažerka plzeňské ODS Karin Klamová v úterý tipovala, že těch, kteří příspěvky zaplatili, bude asi o 15 procent méně.

ČSSD má v Plzeňském kraji zhruba 1 200 členů a TOP 09 přibližně 180. Strana práv občanů-Zemanovci má v kraji kolem stovky členů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Najdete na iDNES.cz