Starosta obce Kyšice Hynek Sladký

Starosta obce Kyšice Hynek Sladký | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vyléčil se z leukémie, teď starosta shání dárce kostní dřeně pro jiné

  • 2
Mimořádná životní zkušenost udělala ze starosty Kyšic u Plzně propagátora Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Sedmapadesátiletý Hynek Sladký se v uplynulých dvou letech musel vypořádat s leukémií. Na nemoc se naštěstí přišlo včas. Brzy se podařilo najít dárce kostní dřeně a on se uzdravil.

Starosta tvrdí, že před zjištěním leukémie nepozoroval žádné příznaky. Nepociťoval, že by něco nebylo v pořádku. "V létě roku 2009 mě lékař, ke kterému jsem chodil, poslal na hematologii, protože se mu nelíbila má krev," vzpomíná Hynek Sladký.

Potvrdilo se, že krev není dobrá, a byl proto domluven odběr kostní dřeně, aby se zjistilo, zda je v pořádku krvetvorba. Závěr byl, že je vše celkem v pořádku a stav se bude dál sledovat. V roce 2011 se Hynek Sladký dokonce dozvěděl, že se jeho krev vylepšuje natolik, že by se mohlo s kontrolami přestat. Zanedlouho však lékař zjistil, že krev se radikálně zhoršila. Následoval další odběr dřeně a starosta se dostal do péče hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni.

"Ale pořád jsem na sobě nic nepociťoval. Po dalším vyšetření jsme jel na dovolenou a jezdili jsme hodně na kolech. Ale je fakt, že v takové situaci o sobě člověk víc přemýšlí a když už nemůže šlapat, uvažuje, jestli je to kvůli nějakým problémům, nebo je jenom línej," uvedl Sladký.

Po návratu z dovolené zavolal lékařce a uslyšel: Přijďte a promluvíme si. "Pak mi sdělila, že mám leukémii. Že je to leukémie chronická, která mě bezprostředně neohrožuje na životě, nicméně se musí sledovat," vybavuje si zlomový okamžik.

Jasné doporučení: transplantace

Zakrátko ovšem starosta dostal od lékařů doporučení, aby podstoupil transplantaci kostní dřeně. "Dozvěděl jsme se, že jinak to sice může trvat pár let, než se potíže objeví, ale až přijdou, bude jejich nástup razantní. S transplantací jsem tedy souhlasil. Začal se hledat dárce," líčí Hynek Sladký.

Dnes připouští, že je to šok, když se člověk dozví, že má nemoc, která může být smrtelná. "Každý si myslí, že takové věci jdou mimo něj. A když to přijde, je to nápor na psychiku. Ale ani na chvilku jsem nezapochyboval, že to bude mít dobrý konec. Jsem optimista. Věřil jsem tomu na sto procent," vypráví.

Přiznává ovšem, že některé členy rodiny musel uklidňovat. Od lékařů se dozvěděl, že naděje na vyléčení se pohybují v rozmezí od 40 do 80 procent podle stádia nemoci.

Dárce kostní dřeně pro Hynka Sladkého se nepovedlo najít v Česku, ale v cizině. V listopadu 2011 už se připravoval na transplantaci. "S chemoterapií jsem naštěstí neměl žádné velké problémy. Ze samotné transplantace jsem měl zvláštní pocit. Přinesou pytlík s krví, který do vás za hodinu nakape. Člověk je napojený na spoustu přístrojů, které sledují, jak se organismus s cizími buňkami vypořádá. Všechno proběhlo relativně dobře. Několik dnů jsem měl teploty a pak to skončilo," říká Hynek Sladký.

Dnes sám pomáhá se sháněním dárců

Na začátku září se pak mohl starosta po devíti měsících vrátit do práce. Říká, že se naučil víc přemýšlet o životě a o tom, co je pro něj důležité. Také dnes nedá dopustit na práci personálu hematologicko-onkologického oddělení ve Fakultní nemocnici v Plzni.

Hynek Sladký začal pomáhat Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. Protože se angažuje v národní házené, napsal dopisy všem oddílům v kraji s žádostí, aby jejich členové nadaci podpořili finančně nebo se přihlásili jako dárci. A stejné dopisy napsal známým starostům.

"A teď jsem nadaci domluvil spolupráci se svazem házené. Letos budou vytipována čtyři prvoligová kola, kdy každý oddíl pošle nadaci 50 korun za vstřelenou branku. Svaz se přidal ještě tím, že za každé mezistátní utkání v letošním soutěžním roce pošle nadaci 400 korun. A pokud vím, jeden klub žen se přihlásil, že chce vstoupit do registru dárců. Jsem rád, že se tohle všechno povedlo," říká Hynek Sladký.

Pokud by měl starosta Kyšic poradit lidem, kteří se setkají s vážnou nemocí, co by doporučoval? "Myslím, že v takových případech je nutné věřit, že to dobře dopadne. Člověk musí hlavně věřit. I sami lékaři v nemocnici říkali, že důvěra a víra v to, že to dobře dopadne, moc pomáhá. Každopádně si tím lidé prodlouží život," uvedl Hynek Sladký.