Takhle by měla vypadat spalovna odpadu v Chotíkově u Plzně.

Takhle by měla vypadat spalovna odpadu v Chotíkově u Plzně. | foto: Plzeňská teplárenská

Evropská unie zatím neuvolnila stamiliony na stavbu spalovny u Plzni

  • 0
Evropská unie zatím odmítá poslat do Plzně dotaci na právě budovanou spalovnu odpadu v Chotíkově. Ta by mohla dvoumiliardovou investici plzeňské teplárny o čtvrtinu zlevnit. Na vině je chybějící zákon.

Nezdraží se v Plzni teplo? To by mohlo napadnout každého, kdo zaslechne, že se vznáší otazník nad dotací z Evropské unie na právě budovanou spalovnu v Chotíkově u Plzně. Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.

Dotace na spalovnu za dvě miliardy korun by mohla dosáhnout až 450 milionů korun. Ředitel městské Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela se dušuje, že kvůli neposlaným penězům z Bruselu firma ceny tepla nezvedne.

"Teplo nezdražíme. Důvod je jednoduchý - aby se nám lidé kvůli ceně tepla neodpojovali. Zdražíme maximálně o inflaci," tvrdí Drápela. Dotační peníze podle jeho slov nedorazily proto, že česká legislativa v odpadovém hospodářství nekoresponduje s legislativou EU.

"Pokud na to v Česku někdo jedenáct let kašle, není zákon o odpadech, tak se nemůže divit, že projekty nebudou dotace dostávat," uvedl Drápela s tím, že na projektu spalovny chyby nejsou. Důkazem je podle něj to, že prošel všemi povolovacími stupni a že stavba pokračuje.

S dotací se zatím neloučí vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu v Plzni Martin Plíhal.

"Proces skončený není, je stále ve fázi podání žádosti o dotaci. Bylo by velice dobře, aby Plzeňská teplárenská dotaci dostala, protože stavba běží, smlouva je podepsána. Jediné, co by se mohlo stát, je, že stavba nedostane dotaci a bude pro investora dražší. On si pak stavbu bude muset déle odepisovat a myslím si, že by to nakonec zaplatili občané Plzeňska," připustil Plíhal, podle kterého má teď černého Petra v ruce ministerstvo životního prostředí.

To musí podle něj Evropské komisi zodpovědět některé otázky. "Musí dovysvětlit, jak je v Česku zajištěna strategie třídění a jestli je tu dost komunálního odpadu na to, aby tu byl i se spalovnou prostor ke zvyšování třídění," uvedl Plíhal.

Kdyby byl ale zákon o odpadech schválený v souladu s evropskou legislativou už nyní, tak by podle Drápely ministerstvo nic vysvětlovat nemuselo.

A co by v zákonu mělo být? Že přednost bude mít recyklace odpadů, následovat bude energetické využití, kam patří chotíkovská spalovna a nejméně propagované a tím pádem nejdražší bude skládkování. To je ale v současné době ve srovnání s EU v Česku velmi levné, a proto nejoblíbenější. A za to nás EU kritizuje.