Nehoda, při níž nedaleko Chotíkova proletěla srna až do kabiny vozu (8. 8. 2017)

Nehoda, při níž nedaleko Chotíkova proletěla srna až do kabiny vozu (8. 8. 2017) | foto: HZS Plzeňského kraje

Na silnici umírá příliš zvířat, pod koly končí srnčí a divoká prasata

  • 3
Počty srážek aut se zvěří v posledních dnech v Plzeňském kraji rostou. Jednak zejména srnčí zvěř a divočáci utíkají ze svých dosavadních útočišť před zemědělci sklízejícími úrodu, navíc určité druhy zvěře letos zažily populační explozi.

V některých dnech policisté v kraji současně zasahují u čtyř nebo i pěti nehod aut a divoké zvěře.

K extrémnímu případu vyjížděli záchranáři v úterý po 14. hodině k Chotíkovu na Plzeňsku. „Srnka při srážce s dodávkou proletěla čelním sklem až do kabiny vozidla. Zraněného řidiče si převzala zdravotnická záchranná služba. Srna nehodu přežila, ale s mnohačetnými poraněními bez vyhlídky na uzdravení. Na místo se dostavil myslivec, který její utrpení ukončil,“ popsala mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Nejčastější bývají srážky s lesní zvěří buď časně ráno, nebo naopak v době soumraku a v noci. To ale v současné době neplatí.

Vysvětlení nabízí Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. „V době žní jsou zvířata v pohybu. Doteď byla v polích, nyní utíkají před kombajny pryč. Dnes se seká nejen přes den, ale i v noci, tyhle útěky zvěře na nová místa budou ještě nějaký čas trvat. Jediným doporučením je jezdit pomalu kolem polí, kde se sklízí, nebo ještě nejsou sklizená,“ připomíná Karel Makoň.

Doplnil, že v letošním roce je v kraji až extrémní množství srnčat. Nejčastější jsou srážky na silnicích vedoucích lesem nebo nesklizenými poli. Až skončí doba sklizně, zvířat na silnicích ubyde. Ale ne na dlouho. „Na podzim nastane tradiční přirozená migrace zvířat před zimou, budou si vytvářet stáda,“ dodal zvířecí záchranář.

Počet nehod s lesní zvěří

Plzeňský kraji 2017

Leden 16

Únor 34

Březen 44

Duben 63

Květen 84

Červen 101

Červenec 115

zdroj: PČR

O tom, že srážek aut se zvířaty v kraji přibývá, svědčí i policejní statistiky. Z nich podle policistky Hany Rubášové mimo jiné vyplývá, že zatímco v lednu policisté řešili 16 takových karambolů v kraji, v červenci jich bylo už 115.

Nejčastější jsou v kraji srážky aut se srnami nebo divočáky, ale jsou i unikátní nehody. Jan Marek z pojišťovny Generalli uvedl, že se letos na Šumavě už tři auta srazila s losy evropskými. „Los patří mezi zvířata, která si v přírodě umí díky své velikosti a síle poradit i s predátory. V případě ohrožení se mu postaví čelem, nerozlišují, jestli je to vlk nebo kapota auta. Běžná vysoká přes silnici jen přebíhá,“ uvedl Jan Marek.

Srážku se stokilovým divočákem je podle něj možné přirovnat ke skoku z druhého patra domu. Losí samice ale dosahují váhy až 350 kilogramů, samci dokonce 450 kilo.

Srážky se zvěří ukáže aplikace

Už několik let sbírají informace o srážkách aut se zvěří specialisté z Centra dopravního výzkumu. Každou vyznačí do mapy ve webové aplikaci nazvané Srážky se zvěří, uvedou druh zvířete i čas nehody. Hlavní tahy kraje jsou plné černých teček karambolů s divokými prasaty nebo hnědých srážek se srnci. Nejsou jen na běžných silnicích, ale i na dálnici D5, která je oplocená.

„Asi sedmdesát procent dat máme ze systému dopravních informací. Spolupracuje s námi asi 400 hospodářů mysliveckých sdružení,“ uvedl Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu.

Aplikace umožňuje přepočet srážek se zvěří na kilometr silnice v konkrétní honitbě. V Plzeňském kraji je s průměrem 13 srážek na kilometr nejrizikovější domažlický dálniční přivaděč mezi Novou Hospodou a dálnicí D5. Následuje jeho pokračování od dálnice D5 přes Líně na začátek Zbůchu, třetí nejrizikovější je karlovarská výpadovka od konce Plzně na úroveň spalovny v Chotíkově.

Ve všech rizikových úsecích statistikám vévodí srážky aut se srnci a divočáky. Na území honitby Líně je navíc i po jedné srážce se psem a koněm. U Chotíkova jsou psi dokonce čtyři a také jeden zajíc. Kromě velkých zvířat jsou do statistik zanášeni i mrtví ptáci, plazi a další zvířata, jejichž mrtvolky se najdou na krajnicích nebo v příkopech.