Členem fondu je Martin Straka, kapitán a generální manažer plzeňských hokejistů

Členem fondu je Martin Straka, kapitán a generální manažer plzeňských hokejistů | foto: Jaromír Pech, MF DNES

Sportovní hvězdy ze západu Čech založily fond. Na pomoc jiným

  • 0
Slýchávali potlesk zaplněných stadionů, potili dres se lvíčkem na prsou, na krku se jim houpaly medaile z největších sportovních akcí. A po ramenou je plácali mocipáni z vládních kruhů. Jenže řada z nich nyní žije s pár tisícovkami důchodu, v ústraní. "Právě těm, kteří se dostali do tíživé životní situace, chceme pomoci," říká Vladimír Jarý, předseda správní rady Nadačního fondu západočeských olympioniků

Bývalý skvělý házenkář, člen stříbrné olympijské party z Mnichova 1972, je jedním ze zakládajících členů fondu. Vznikl v květnu, do jeho řad se hlásí bývalí i stále aktivní sportovci, kteří se prosadili na olympijských hrách, mistrovství světa či Evropy. V současnosti čítá 32 jmen. Subjekt je odnoží Českého klubu olympioniků, má návaznost na Český olympijský výbor.

Další členové

Nadační fond západočeských olympioniků čítá aktuálně 32 členů. Kromě osmi zakládajících se do jeho řad připojili mimo jiné hokejisté Milan Kajkl a Martin Straka, atlet Jiří Mužík, házenkáři Jindřich Krepindl, Martin Šetlík, cyklisté Lubor Tesař či Alipi Kostadinov, střelci Miroslav Januš, Václav Bečvář, Ján Kermiet, Milan Bakeš, Petr Kůrka a další.

Ale funguje samostatně. "V ostatních krajích už podobné nadační fondy fungují, teď jsme se k nim připojili i my," vysvětluje Jarý. Humanitární podpora těm, kteří to potřebují. To je klíčová myšlenka celého projektu. "Máme už domluvenou schůzku s panem primátorem Baxou, oslovili jsme i kraj. A snažíme se získat sponzory, chceme jim vysvětlit smysl naší činnosti.

Věřím, že v zimě už by se mohlo podařit poskytnout konkrétní pomoc některým bývalým sportovcům či trenérům," míní Jarý a zmiňuje například házenkářskou legendu Václava Ereta či volejbalového trenéra Stanislava Šnebergra.

Nadační fond plánuje i propagaci formou besed na školách či každoroční setkání olympioniků. "V roce 2007 vláda bohužel shodila ze stolu návrh Pavla Ploce na finanční pomoc nejúspěšnějším olympionikům," doplňuje Jan Kůrka, vítěz her v Mexiku 1968 a člen Českého olympijského výboru.

"Předloni jsem se zúčastnil kongresu v Aténách a jen jsem zíral, jak to funguje jinde. Třeba v Rumunsku, Maďarsku i Polsku je to tak, že úspěšní olympionici už od 35 let pobírají doživotní rentu. Za zlato v přepočtu 15 tisíc korun, za stříbro deset, za bronz pět. U nás je v tomto směru úcta k těm, kteří bojovali za republiku a obětovali tomu kus zdraví a života, hodně pozadu." Fond chce tuhle mezeru alespoň částečně zaplnit.