Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Areál na Špičáku chce lanovku spouštět dřív. Na letošek má novinky

  8:04aktualizováno  8:04
Sportovní areál Špičák zahájí 30. května spuštěním lanovky letní sezonu. Majitelé ale začali pracovat na tom, aby lanovka příští rok mohla začít sloužit o víkendech už od 1. května. Chtějí objednat novou studii vlivu na životní prostředí EIA, která by jim dřívější provoz mohla dovolit. Už na letošek však mají připravené novinky pro malé i velké bikery.

Rozhledna na šumavském vrcholu Špičák | foto: Martin Polívka, MAFRA

Letní provoz areálu letos začíná víkendy 30. až 31. května a 13. až 14. června. Každodenní provoz pak zahajuje 15. června a končí 13. září. Potom bývá otevřeno opět jen o víkendech až do 25. října.

„Zatím se vychází ze studie EIA, která se týkala chráněných druhů ptáků a vznikla v roce 2004. Teď bychom chtěli zaplatit novou studii,“ uvedl spolumajitel sportovního areálu Vladimír Kasík. Podle něj by měly už být k dispozici téměř desetileté zkušenosti, jestli provoz v areálu přírodu ohrožuje nebo ne.

„Já jsem pevně přesvědčený o tom, že jsme nic neohrozili a že to dopadne dobře a že se dokážeme dohodnout s orgány ochrany přírody na prodloužení letní sezony,“ uvedl Kasík.

Například o květnových svátcích přichází podle Kasíka na Špičák hodně návštěvníků. „Ptají se nás, proč jsme tak líní, že nepustíme lanovku a my jim vysvětlujeme, že my nemůžeme kvůli ochraně přírody,“ popsal Kasík, kterému by se líbilo, kdyby - stejně jako lanovka - byla otevřená i rozhledna. Ta by se podle Kasíka měla otevřít 1. června.

Loni se díky rozhledně zvedl počet návštěvníků o 180 procent na celkem 42 tisíc. Z toho přijelo 32 tisíc pěších turistů, kterých bylo meziročně třikrát víc, a také 11 tisíc bikerů, což bylo meziročně o desetinu víc. „Na vrcholu Špičáku bychom také rádi vybudovali důstojné sociální zařízení a občerstvení místo mobilních WC a mobilního stánku,“ popsal Kasík.

Dětské hřiště, skoky v bike parku a naučná stezka

Letní tržby se na celoročních tržbách Ski&Bike areálu podílely v roce 2014, kdy byla slabá zima, osmnácti procenty. „V běžném roce bychom se chtěli i prodloužením letní sezony dostat na pětinu,“ uvedl Kasík.

Areál na šumavském Špičáku bude v létě lákat na nové skoky v bike parku, nově vybudované dětské hřiště pro malé bikery od tří let a novou naučnou stezku pro rodiny s dětmi. „Pro rodiny jsme v areálu připravili ve spolupráci s Lesy ČR naučnou stezku nazvanou Po stopách zajíce,“ uvedl Kasík. Vede od rozhledny na vrcholu Špičáku na Rozvodí, přes Čertovo jezero a zpět k lanovce.

„Je na ní deset stanovišť s kvízem zahrnujícím zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti. Kdo odpoví správně, vyjde mu v tajence jméno nejchytřejšího zajíce u nás na Špičáku a v kase obdrží malý dárek,“ uvedl Radek Vaniš ze Ski&Bike Špičák.

Podle Kasíka investice do nastávající letní sezony přesáhla milion korun. Nově se také mohou nejmenší návštěvníci těšit na dětské hřiště u nástupu na lanovku. Součástí je 30 metrů dlouhá umělohmotná sjezdová dráha, po které mohou děti jezdit na duších. Nahoru se dostanou po pohyblivém koberci.

Vstup je možný i na jízdenku na lanovku. Poblíž těchto nových atrakcí vyrostla také cvičná minibiková dráha pro nejmenší bikery do 11 let s možností zapůjčení dětských kol či odrážedel pro nejmenší zdarma.

Od poloviny července bude u areálu navíc otevřeno nové parkoviště pro 230 aut, které majitelé areálu vybudují za 17,3 milionu korun, z toho pět milionů poskytne Plzeňský kraj.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun během dvou let

Velká synagoga v Plzni.

Je největší v Česku, patří k největším na světě a čeká ji pozoruhodná proměna. Velká synagoga v Plzni má před sebou...

Najdete na iDNES.cz