Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snad nás neodstřelí územní plán, doufá šéftrenér střeleckého klubu

  12:54aktualizováno  12:54
Vypiplají plzeňští trenéři dalšího střelce nebo střelkyni, kteří po Janu Kůrkovi nebo Kateřině Emmons přivezou medaile z olympiád a mistrovství světa nebo Evropy? Plzeňské sportovce teď ale trápí obavy, aby měli v blízké budoucnosti kde střílet.

Domovskou je pro Kateřinu Emmons střelnice v Plzni-Lobzích | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jak pro nás dopadne územní plán města Plzně, který čeká schválení v příštím roce? Před pěti lety šli střelci kvůli jeho změnám až k soudu. Přitom provoz střelnice v Lobzích je podle vedoucího trenéra Dukly Bohumíra Pokorného zásadní pro zachování české sportovní střelby.

„Pokud by měla padnout plzeňská střelnice, tak padne sportovní střelba v Čechách,“ tvrdí dokonce Pokorný. Přesto má nyní o budoucnost areálu vážné obavy. Bohumír Pokorný se obává, aby nezvítězily zájmy majitelů pozemků, které sousedí se střelnicí.

„V roce 2009 byl územní plán navržen tak, že by to pro nás bylo v podstatě likvidační. Návrh jsme soudně napadli a vyhráli jsme. Tak, jak je územní plán namalován dnes, je to pro nás dobře. Ale bojím se toho, že převládnou soukromé zájmy developerů nad veřejnými. Pozemky nad svahem naproti střelnici koupili podle mých informací nějací právníci a bojím se, že budou nějaké tlaky na změnu územního plánu. Máme zkušenosti z jiných měst i z jiných států,“ konstatuje trenér, který je zároveň členem organizačního výboru mistrovství Evropy.

 Hlavním problémem pro místní oddíly je podle něj v současné době nutné omezení brokové střelby.

„Od roku 2009 máme povolení střílet broky jen dva dny v týdnu. To je ale málo, potřebovali bychom čtyři dny. Musíme si vychovávat dorost, a na to není nyní prostor,“ podotýká Bohumír Pokorný.

Novou střelnici poslalo k ledu občanské sdružení

Zrovna broková střelba je přitom podle něj v současné době nejatraktivnější střeleckou disciplínou. „Broky ve světě jedou. Na mistrovství světa je v této disciplíně i 150 startujících! A zájem je i u nás, ale bohužel na naší střelnici teď broková střelba doslova živoří,“ popisuje podmínky, které jsou důsledkem výsledků akustického měření během Velké ceny osvobození v roce 2009.

Věří, že nyní by měření vyšlo mnohem lépe. „Dělali jsme akustické úpravy, instalovali jsme nové akustické i balistické clony. Měření by se příští rok mělo provést znovu,“ uvedl.

Situaci střelců se podle něj snažilo řešit i město tak, že pro brokovou střelnici nabídlo náhradní pozemky. „Jako ideální jsme vyhodnotili pozemek v lesích v Božkově, na kterém je dnes sklad popílku z teplárny. Vyšly tam dobře i akustické zkoušky, ale v Božkově pak někdo založil občanské sdružení a to vznik střelnice zablokovalo,“ lituje Bohumír Pokorný.

O osud střelnice se začali již zajímat i někteří zastupitelé doubraveckého a slovanského obvodu. „Střelnice by měla rozhodně mít podmínky k tomu, aby mohla plnohodnotně fungovat. Pro město je to nejen prestižní záležitost, ale je i přínosem v cestovním ruchu. Na Velkou cenu osvobození se sem každoročně sjíždí asi sedm stovek střelců z celého světa, kteří se tady vždy několik dní zdrží,“ podotkl zastupitel Doubravky Jan Toman. Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Při čelních střetech aut zemřeli v kraji za jediný den dva řidiči

Čelní střet dvou aut na silnici mezi Rokycany a Šťáhlavy nepřežil jeden z...

Řidič osobního auta zahynul dopoledne při čelním střetu s dalším vozem na silnici mezi Rokycany a Šťáhlavy. Za...

Najdete na iDNES.cz