Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na šampionát lukostřelců není v Plzni místo, magistrát zatím mlčí

  11:17aktualizováno  11:17
Plzeňští lukostřelci usilují o rozšíření svého sportoviště ve Štruncových sadech. Největší klub v Čechách by rád pořádal v západočeské metropoli velké závody včetně mistrovství republiky, na kterém jeho členové každoročně sbírají zlaté medaile. Neumožňuje to ale nedostatečná kapacita střelnice.

Plzeňský oddíl lukostřelby je největší v republice. | foto: Lucie Sýkorová, 5plus2.cz

"Pro pořádání mistrovství republiky je zapotřebí, aby se vedle sebe vešlo třicet dva terčovnic. Teď se nám jich na střelnici vejde nejvíc čtrnáct," konstatuje Jan Šípek, hlavní trenér a metodik 1. lukostřeleckého klubu Plzeň 1935.

"Potřebovali bychom proto rozšířit areál zhruba o dvanáct metrů do délky a třicet metrů do šířky," upřesňuje.

Jeho domovský klub, ve kterém trénuje už desátým rokem, má nyní  116 aktivních střelců. "Například jen v roce 2012 jsme získali 15 titulů mistrů republiky, od žáků až po seniory. Máme prvoligové družstvo mužů i žen, dvě naše dorostenky jsou v republikové reprezentaci," uvedl Šípek.

Klub ročně pořádá asi patnáct soutěží oblastního charakteru, větší závody se na sportovišti kvůli nedostatku prostoru konat nemůžou. "Je to velká škoda. Z mého pohledu je to asi jako kdyby fotbalisté z Viktorky neměli stadion a hráli v Luční," líčí Šípek.

Prostor je po atletech

Pro rozšíření střelnice by přitom nyní ve Štruncových sadech prostor byl. Uvolnil se totiž po atletech, kteří se loni přestěhovali na nový stadion ve Skvrňanech.

"Koncem roku jsme poslali žádost o rozšíření našeho areálu na město. Zatím ale nemáme žádnou odpověď," podotkl Jan Šípek.

"Jde nám hlavně o pronájem prostoru. Podle odhadů by zvětšení střelnice na potřebné rozměry vyšlo zhruba na milion korun. Kdyby město nechtělo do rozšíření areálu investovat, jsme ochotni si jej postupně vybudovat i svépomocí," tvrdí trenér.

Informace o žádosti lukostřelců se zatím k politikům ve vedení města nedostala. "Ještě jsem o tom neslyšela," uvedla radní pro školství a sport Irena Rottová s odkazem na příslušné úředníky.

Zadají studii a uvidí se

Úředníci se budou podle informací 5plus2 záležitostí zabývat během letošního roku. "Žádost lukostřelců jsme dostali," potvrdila vedoucí oddělení sportovišť na Odboru správy infrastruktury MMP Veronika Krupičková.

"Vedeme ji v patrnosti s tím, že během roku bychom rádi zadali ke zpracování koncepční studii na využití prostoru bývalého atletického vržiště s ohledem na celý sportovní areál Štruncových sadů. Předpokládáme, že v rámci studie bude posouzen i požadavek na rozšíření stávající lukostřelnice," upřesnila.

Klub bude odmítat zájemce o střelbu

Zájem o lukostřelbu podle Jana Šípka roste. "Jen loni k nám přišlo 39 nových členů, aniž bychom dělali jakýkoliv aktivní nábor. Další zájemce už vzhledem k omezeným prostorám budeme zřejmě muset odmítat," konstatuje.

V Plzni už 18 let funguje vedle 1. lukostřeleckého klubu Plzeň 1935 také Lukostřelecký klub ARCUS Plzeň, kde trénuje účastnice Letních olympijských her v Pekingu Barbora Horáčková. Ten má zázemí v prostorách lobezské střelnice.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Plzeňští házenkáři porazili v exhibici Duklu. A přispěli na dobrou věc

Plzeň vs. Dukla Praha - ve prospěch brankáře Zdeňka Hejduka, který trpí nemocí...

Na hřišti to byl samozřejmě lítý boj, před i po zápase však vládla uvolněná atmosféra, přestože hlavnímu aktérovi...

Pět minut nás stálo zápas, říká plzeňský Indrák po prohře s Vary

Plzeňský útočník Miroslav Indrák (v modrém) odehrává puk ve čtvrtém semifinále...

Po dvou vítězstvích nad prvoligovými Českými Budějovicemi (4:1 doma a 3:2 venku – pozn. red.) hokejisté Škody Plzeň ve...

Vysocí, nepříjemní a produktivní, varuje Vrba před fotbalisty Zlína

Plzeňský záložník Tomáš Hořava (vlevo) napadá zlínského Petra Hronka.

Bude to i souboj bývalých reprezentačních koučů Pavla Vrby a Michala Bílka.

Najdete na iDNES.cz