Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o šumavské sportoviště právníka Zamišky má vyřešit hejtmanství

  6:05aktualizováno  6:05
Spor o sportovní areál v Prášilech na Šumavě bude muset rozetnout krajský úřad. Hřiště, tenisový kurt i běžecký ovál vznikly na pozemku podnikatele Miroslava Zamišky. Podle správy národního parku však projekt nebyl řádně povolený.

V Prášilech v NP Šumava, na pozemku právníka a podnikatele Miroslava Zamišky, vzniklo několik sportovišť. | foto: Archiv MF DNES

Není to poprvé, co se Krajský úřad Plzeňského kraje musí zabývat záležitostmi, které souvisí právě s děním v Prášilech. Jako by se opakoval už známý scénář.

Podnikatel Miroslav Zamiška vybuduje objekt, který nebyl povolený, stavební úřad v Sušici stavbu legalizuje a po stížnostech jde záležitost k rozhodnutí na krajský úřad. Ten v minulosti dal zapravdu stěžovatelům.

Letos se jedná o areál, který Miroslav Zamiška nechal vybudovat na svém pozemku. Vzniklo tak několik sportovišť včetně běžeckého oválu.

Sportoviště v Prášilech

Projekt se nezamlouvá zástupcům Správy Národního parku Šumava. Zdůrazňují, že nebyl řádně povolený. Správci parku v první polovině roku dali podnět odboru výstavby Městského úřadu v Sušici, aby záležitost prověřil.

Miroslav Zamiška tvrdil, že vše bylo v pořádku a že nepotřeboval povolení, protože jenom obnovil povrch.

Zástupci správy parku ale mluví o podstatném zásahu, který měl projít stavebním řízením. V areálu jsou například hřiště na volejbal, plážový volejbal, tenisový kurt nebo atletický ovál.

A jak správci parku s podnětem na úřadu v Sušici dopadli? „Napsali, že tam neshledávají žádné pochybení, nic, co by vyžadovalo jakékoliv opatření ze strany stavebního úřadu. A že to vzniklo v rámci udržovacích prací na místě stávajícího sportoviště,“ řekl Jiří Dolejší ze správy parku.

Uvedl, že park proto dal podnět k prověření postupu stavebního úřadu v Sušici k nadřízenému krajskému úřadu. „Došlo tam ke skrývce zeminy, odvodnění. Podle nás se tam odehrálo dost věcí, které nespadají pod termín udržovací práce,“ argumentuje Dolejší.

Sportoviště tam vždycky byla, hájí se majitel

Vedoucí oddělení stavebního řádu na krajském úřadu Helena Štvánová uvedla, že podnět správců parku se bude posuzovat jako stížnost na nečinnost stavebního úřadu. „Takže jsme stavební úřad požádali, aby nám předložil spis,“ vysvětlila Štvánová.

Miroslav Zamiška od počátku sporu tvrdí, že stavební povolení nebylo zapotřebí. „Sportoviště tam vždycky byla. Nyní se změnily povrchy a to je všechno,“ prohlásil.

Zamiškovi patří v Prášilech řada nemovitostí. Stál i za vznikem kontroverzního velkého relaxačního centra ve středu obce. To bylo roky považováno za největší černou stavbu v Národním parku Šumava.

Budova byla totiž postavena výrazně větší, než připouštělo stavební povolení.
Stavební úřad v Sušici v tomto případě vydal dodatečné povolení stavby, které po stížnostech odpůrců projektu krajský úřad zrušil. Po letech sporů podnikatel budovu nechal zbořit a postavil menší dům (psali jsme zde).Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Najdete na iDNES.cz