Modrava žaluje správu Šumavy kvůli výpovědi z restaurace na Březníku

  13:40aktualizováno  13:40
Restauraci na Březníku, nyní uzavřenou kvůli nedořešené kanalizaci, chce vedení šumavského národního parku provozovat samo. To se však nelíbí radnici obce Modrava, která do občerstvení investovala a počítala, že se jí peníze časem vrátí. Spor proto míří k soudu.

Restaurace a infocentrum na Březníku | foto: Václav PancerMAFRA

Modrava nesouhlasí s tím, že došlo ke zrušení nájemní smlouvy s obecní společností Služby Modrava, s. r. o., která měla provoz v restauraci zajišťovat osm let.

„Chceme si restauraci provozovat sami, což může být důvodem k vypovězení smlouvy. Jsme přesvědčeni, že u soudu vyhrajeme,“ uvedl mluvčí národního parku Jan Dvořák s tím, že důvodem výpovědi není pochybení Modravy při provozování restaurace.

Restaurace a infocentrum

  • Správa národního parku Šumava má letos na Březníku proinvestovat deset milionů korun.
  • Před lety do budovy dala 12 milionů korun, předloni 5,5 milionu.
  • Loni dostala pokutu 3 miliony korun.
  • Celkem za ní tedy zaplatí přes 30 milionů korun.

Ta bude do zimy zavřená, protože správa parku hodlá letos řešit problémy související s legalizací vypouštění odpadních vod z objektu.

Loni totiž Česká inspekce životního prostředí zjistila, že bývalá hájenka, umístěná uprostřed cenné přírody daleko od civilizace, kanalizace i elektřiny, nemá dlouhodobě vyřešené nakládání s odpadními vodami. Zároveň chybějí provozní dokumenty ke skladování tisíce litrů pohonných hmot pro agregát, který pro ni vyrábí elektřinu. Inspekce vyměřila parku rekordní pokutu ve výši tří milionů korun.

„Proti výši pokuty jsme se odvolali, protože jsme některá pochybení vyřešili okamžitě. Inspekce to nyní znovu přezkoumává,“ popsal Dvořák.

Dodal, že vedení parku připravuje souběžně komplexní řešení pro nakládání s odpadními vodami tak, aby bylo ekologické a zároveň funkční. Podobné je to s dodávkami energie. Vše by mělo být kompletně hotovo letos do začátku zimní sezony.

Vyhrajeme, je si jistý starosta

„Obec Modrava investovala do provozovny občerstvení na Březníku značné finanční i materiální prostředky, aniž by se jí vrátily zpět. Z ohlasů vyplývá, že veřejnost byla s našimi nabízenými službami spokojená a spokojený může být i stát, protože jsme za necelý rok provozování přispěli do rozpočtu půlmilionem korun. Druhá rekonstrukce během tří let nás nemile zaskočila. Pevně doufáme, že dostaneme šanci provozovat občerstvení na Březníku, až rekonstrukce skončí,“ uvedl starosta Modravy Antonín Schubert.

Statisíce korun, které obecní firma do restaurace investovala, považuje za zmařenou investici z veřejných peněz, kterou proto hodlá soudně bránit. A je přesvědčený o tom, že Modrava soud vyhraje.

„Chápu důvody, proč se obec k tomuto kroku odhodlala, a bude právě na soudu, aby rozhodl. Vážím si i dohody s obcí, která nechce nijak bránit již ve třech letech druhé, ale o to nutnější rekonstrukci, bez které Březník není možné dál provozovat,“ konstatoval ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Připouští však, že letní provoz muzea a infocentra na Březníku bude s ohledem na plánované stavební práce velmi omezen a restaurace bude mimo provoz.

„Za způsobené problémy a jistý turistický diskomfort se všem návštěvníkům předem omlouvám. Ale jak už bylo řečeno, bez této rekonstrukce není možné Březník dál provozovat. Je nemyslitelné, aby přes léto jel k hájence až dvakrát týdně velkoobjemový fekální vůz, v zimě je pak provoz absolutně nemožný. Proto prosím o shovívavost,“ zdůraznil Hubený, který problém s Březníkem zdědil po minulém vedení parku.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Další z rubriky

Nejstarší z mladých lupičů zabijáků dupal oběti na hlavu, dostal 10,5 roku

Za loupež, při které loni v Dobřanech na Plzeňsku zemřel cizinec, hrozí Patriku...

Dvacetiletého Patrika Danka poslal plzeňský krajský soud na deset a půl roku do věznice s ostrahou. Podle obžaloby je...

Náctiletí z chudých rodin často podléhají tlaku, místo vzdělávání pracují

Vlastimila Feistingerová je koordinátorkou služeb plzeňské pobočky Člověka v...

Žijí v ubytovnách, potýkají se s dluhy a často mají jen základní vzdělání. Jejich děti ve škole propadají a pokud se...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Najdete na iDNES.cz