Ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták. | foto: archiv MF DNES

Vy k nám, my k vám. Přeshraniční spolupráce záchranek začne stážemi

  • 0
Záchranáři z české a německé strany hranic si teď vyměňují všechny důležité informace. Ukazují si vybavení sanitních vozů a přístroje, srovnávají používané léky. Začíná přeshraniční spolupráce záchranných služeb, kterou stvrdili smlouvou ministři zdravotnictví obou zemí.

Smlouva bude platit po dojednání a schválení konkrétních podmínek, zřejmě v příštím roce.

Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Romana Svitáka se díky spolupráci zdravotníků zlepší vstupní péče o pacienta, protože k němu přijede nejbližší záchranka.

Jak bude spolupráce konkrétně vypadat?
V současné době, když se zraní Němec v České republice, vždy k němu jede česká záchranná služba a vždy jej dopravuje do české nemocnice. Nově to bude tak, že k němu také pojede česká záchranka, ale zaléčí ho a předá ho té německé, která pak bude s pacientem pokračovat do nejbližší nemocnice. Například do Weidenu nebo do Zwieselu.

Dříve se Němci - například s komplikovanými úrazy - léčili v českých nemocnicích a následně byli překládání do Německa. Teď se rovnou z terénu dostanou do mateřské země. Odpadnou tak problémy s úhradami za péči, problémy s jazykovou bariérou. Navíc Fakultní nemocnice v Plzni má traumacentrum pro Plzeňský a Karlovarský kraj, které slouží dospělým a dětem, a stává se, že lůžka nejsou. Pro českého pacienta je pak velká škoda, když nemá lůžko, protože na něm leží cizí státní příslušník, který by se mohl dostat bez problémů do traumacentra ve Weidenu.

Jaké to má další výhody?
Když bude záchranná služba u pacienta a bude poblíž akutně stonající, zaskočí kolegové z druhé strany hranice. To, že třeba česká záchranná služba bude působit v Bavorské Rudě u pacienta s akutním infarktem myokardu, je velká novinka. Takže český lékař, česká sestra může bez problémů aplikovat naše zdravotnické postupy v Německu, což rámcová smlouva zakotvila.

A jsou léčebné postupy v Německu a Česku hodně rozdílné?
Nejsou, nicméně je to nyní na papíře a my můžeme stejně postupovat v Čechách i v Bavorsku.

O smlouvě se mluví deset let, nebylo důvodem oddalování smlouvy to, že němečtí pacienti měli nedůvěru k českým lékařům?
Je to novinka, tak tu možná trochu nedůvěry bylo. Ale máme za sebou čtyři setkání českých a německých záchranných služeb a čeká nás páté ve Zwieselu.

Na těchto setkáních máte dohodnout konkrétní postupy, aby mohla být smlouva uvedená do praxe. O čem se bavíte?
Ukazujeme německým kolegům vybavení sanitních vozů, jaké máme přístroje, jaké máme léky, a teď chceme, aby naši záchranáři jeli na stáž třeba do Zwieselu a naopak Němci pojedou například do Klatov.

A jak se bude péče proplácet?
Co se týče české strany, my jsme vyjednali, že nám budou hrazené všechny výjezdy na hranici a krátký úsek v příhraničí. To znamená do pěti kilometrů od hranice na německé straně. Dál jezdit nemůžeme, protože bychom šidili českou oblast. Navíc dál to není efektivní, protože tam už němečtí kolegové pomoc nepotřebují.