Má ucárané spodničky, pomlouvali Boženu Němcovou v Domažlicích

  8:43
Božena Němcová prožila v Domažlicích několik let. Přestože ji život na Chodsku inspiroval k napsání řady článků a knih, město se jí příliš nelíbilo. Ani místní spisovatelku příliš v lásce neměli. Pomlouvali ji, že má ucárané spodničky nebo že má prádlo sedm dní namočené a nevyprané. Tvrdili o ní, že je špatná hospodyňka a ještě horší matka.

Boženu Němcovou v Domažlicích příliš rádi neměli. Často ji kritizovali, že je špatná hospodyňka a matka. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Slavná česká spisovatelka Božena Němcová část své tvorby věnovala Chodsku. Inspirací jí byly tři roky strávené v Domažlicích a později ve Všerubech. 

„Chtěli jsme připomenout Boženu Němcovou jako osobnost a první velkou českou spisovatelku, ale také poukázat na to, že společně s Karlem Jaromírem Erbenem pomohla objevit Chodsko pro zbytek Čech. Dříve šlo o poměrně uzavřenou a neznámou lokalitu. Němcová byla výborná pozorovatelka a vypravěčka a na Chodsku to dokázala zúročit. Z její práce dodnes těžíme, jde například o národopisné nebo historické poznatky. Dokázala výborně přiblížit, jak se na Chodsku žilo,“ říká Kristýna Pinkrová, která v domažlickém Muzeu Chodska připravila o Boženě Němcové výstavu.

Do Domažlic se spisovatelka přestěhovala v červenci roku 1845, kdy sem byl její manžel Josef Němec přidělen po povýšení na finančního komisaře II. třídy. 

Pro Němcovou to zpočátku nebylo moc lehké. Stýskalo se jí po Praze, jejíž společenský život si zamilovala. „Toužím, toužím po té milé Matičce Praze! Toužím po vás, drahé duše! Zde není žádný, s kým bych mohla promluvit. Město je špinavé a nepěkné, byt máme dost velký, ale nepohodlný,“ napsala několik měsíců po přestěhování v dopise své přítelkyni Kateřině Lauermannové.

Nakonec ale v Domažlicích prožila dva literárně velmi plodné a zdařilé roky. Přijela sem v pětadvaceti letech už jako začínající spisovatelka. Tady pokračovala v psaní i sběru pohádek. Při svých cestách po okolních vsích poznávala život zdejšího lidu a už v roce 1845 začala v časopisech Květy a Česká včela uveřejňovat své postřehy z Chodska, které byly později vydané jako Obrazy z okolí domažlického. 

Nepopsala zde jen život lidu a jeho zvyky, ale také se zajímá o lidové léčitelství, zapisuje hry dětí či nářeční výrazy a všímá si rovněž sociálních jevů. Nutno říci, že u tehdejších obyvatel Domažlic si za toto počínání příliš chvály nevysloužila. Naopak, její díla popisující život v jejich kraji je dost pobuřovala. 

„Své poznatky nijak nepřikrášlovala. Ukazovala, že pražská inteligence si český venkov spíše idealizuje. Popisovala jej jako místo, kde mají lidé každodenní snahu o holé přežití, plné nerovnoprávnosti a utlačování. Když se vytahuje špinavé prádlo navenek, to se nelíbí asi nikomu,“ sděluje Pinkrová.

Němcová měla navíc mnohem vřelejší vztah k venkovskému obyvatelstvu než k domažlickým měšťanům. „Ti sami sebe považovali v rámci okresu za honoraci. Jí to ale přišlo spíše směšné. V dopisech píše, že Domažličtí neumí ani česky, ani německy, vládne zde šosáctví. Místní stále zůstávají v dobách minulých, že nevědí, jak se žije třeba v Praze. Je třeba říci, že Němcová nejen kritizovala, ale snažila se situaci změnit. Dělala osvětovou činnost, která minimálně v počátcích nebyla vyslyšena,“ podotýká.

Spisovatelka byla obyvatelům trnem v oku. A ve svých klevetách na ní nenechávali nit suchou. „Pomlouvali ji, že chodí po městě a má ucárané spodničky, nebo že má prádlo sedm dní namočené a nevyprané. Nevšímali si toho, že je to dobrá spisovatelka a vzdělaná žena, ale spíše zdůrazňovali, že je špatná hospodyňka a ještě horší matka. Bylo to často velmi ostré,“ popisuje Kristýna Pinkrová.

Později začala být domažlická společnost k Němcové smířlivější. Ta se pokusila o oživení osvětové činnosti ve městě, účastnila se přednášek a akademií, podporovala zde vznik průmyslové školy či dětské opatrovny.

V Domažlicích ocenili Boženu Němcovou až po její smrti

Vděku se ale příliš nedočkala. „Řekla bych, že se projevil rys, který je s Domažlickými spojený odjakživa: že ji ocenili až dávno po její smrti. Pak po ní pojmenovali osvětové spolky a věnovali jí vůbec první pamětní desku ve městě, která pochází z roku 1895. Až po nějakých čtyřiceti letech otupěly všechny nesrovnalosti,“ doplňuje.

Během pobytu v Domažlicích Němcové vychází svazky pohádek, které sbírala mezi lidmi a upravovala je. V letech 1845 až 1847 vyšly v sedmi svazcích Národní báchorky a pověsti. Na Chodsku čerpala materiály zejména do třetího, čtvrtého a pátého sešitu. Krajem jsou inspirovány například pohádky Chytrá horákyně, Strejček Příhoda, Jak se Honzík učil latinsky, Kdo je hloupější, Čertův švagr, Čert a Káča, Sedlák milostpánem nebo O hloupém Honzovi.

Na rozdíl od měšťanů si venkovský lid Němcovou hned oblíbil. Spisovatelka často jezdila do okolních obcí a řada z nich je díky tomu k poznání v některých jejích dílech. Nejraději navštěvovala Chrastavice, Mrákov a Milavče, kde měla své přátele. V Chrastavicích k nim patřila rodina rychtáře Jana Bora. 

V povídce Karla jsou vzpomínky na vesnici Stráž

Němcovou zde ovlivnila například účast na rodinné svatbě, na niž si dokonce oblékla kroj selky a doprovodila nevěstu k oddavkám v Třebnicích. V České včele pak uveřejnila článek Selská svatba v okolí domažlickém.

Postava slepého muzikanta Józy z povídky Pohorská vesnice je pak nejspíše inspirována Janem Konopou, známým jako Honza Kubuc z Mrákova. U Konopů trávila Němcová hodně času v době, kdy žila ve Všerubech. Zvala k nim na statek sedláky, četla jim z Národních novin, diskutovala s nimi a vysvětlovala jim politickou situaci.

V povídce Pohorská vesnice se vyjevují také autorčiny vzpomínky na Stráž. Tato ves se stala inspirací rovněž pro povídku Karla.

V Újezdu se pak poprvé setkala s pověstí o místním sedlákovi Janovi Sladkém Kozinovi, aktérovi chodského povstání. V roce 1846 toto vyprávění Němcová vydala.

Přestože se nejslavnější dílo Boženy Němcové, Babička, odehrává ve východočeských Ratibořicích, ani tady nechybí odkaz na Chodsko.

Promítla se zde postava myslivce Bendy a jeho rodiny, kterého znala ze Stanětic.

Ratibořice neměly myslivnu, jen revírníka bydlícího při zámku, a tak Němcová využila znalosti prostředí života Bendových ve stanětické myslivně a převedla je na Ratibořicko.

  • Nejčtenější

V 92 letech zemřela Anna Váchalová, jako dítěti jí matka uřízla obě ruce

26. března 2024  17:21

I přes hendikep, kdy jí matka ještě jako malé holčičce uřízla obě ruce v zápěstí, se Anna Váchalová...

Tři učitelky ze školky na Plzeňsku okusily HHC. Po práci skončily v nemocnici

23. března 2024  11:50

Policisté se od pátečního večera zabývají intoxikací tří učitelek mateřské školy v Holýšově na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm let za mřížemi, navrhuje žalobce Berbrovi. Vyšší trest pro Rogoze?

26. března 2024  11:53,  aktualizováno  12:25

Státní zástupce Jan Scholle navrhuje pro Romana Berbra, hlavního obžalovaného v kauze údajné...

Na přechodu v Plzni srazil autobus staršího muže, ten na místě zemřel

25. března 2024  8:42

Tragická nehoda se stala v pondělí ráno na Karlovarské třídě poblíž zastávky U Družby v Plzni....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škola podala trestní oznámení na učitelku, nechala si peníze vybrané na výlety

21. března 2024  9:28

Trestní oznámení na učitelku podala v uplynulých dnech Střední průmyslová škola dopravní v Plzni....

Odborníci z plzeňské univerzity vyrobili past na obávanou sršeň asijskou

28. března 2024

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) společně s partnery vyrobila první testovací sérii pastí pro...

Plzeň chce postavit rampu pro vozíčkáře a seniory do vod Kamenného rybníka

28. března 2024  8:58

Rampu pro snazší vstup do vody se chystá zřídit Správa veřejného statku Plzně na břehu Kamenného...

PlaneStation musí opustit letiště Líně, potvrdil soud. Firma se chce bránit

27. března 2024  11:46,  aktualizováno  12:58

Odvolací soud ve středu projednal spor armády a společnosti PlaneStation kvůli pronájmu letiště v...

Při havárii skončilo jedno z aut na střeše, policisté o Velikonocích obsadí silnice

27. března 2024  10:50

Ve středu kolem sedmé hodiny ráno se na hlavním tahu z Plzně do Německa srazila u Holýšova dvě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...