Rozhledna na šumavském Špičáku.

Rozhledna na šumavském Špičáku. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Železnorudsko v létě přilákalo víc turistů, nejspíš to způsobilo vedro

  • 0
Letos se zvýšil počet turistů, kteří během letní sezony navštívili Železnorudsko. Vyšší počty hlásí návštěvnické centrum v Železné Rudě i sportovní areál Špičák. Podle starosty Michala Šnebergra je to zřejmě tím, že ve vedrech bylo na horách příjemněji než v klasických letních destinacích.

Velkým lákadlem byla nově otevřená rozhledna na vrcholu Špičáku. Václav Šebelík z informačního centra v Železné Rudě uvedl, že v létě prošlo centrem o deset procent více turistů než v loňské letní sezoně. Zatímco loni to bylo 26 256 lidí, letos už jich přišlo 27 192.

Starosta města vyšší počty návštěvníků vysvětluje extrémním horkem. „Dříve městští lidé jezdili na hory a dnes se trend vrací, protože léto se na horách díky příznivějšímu klimatu a blízkosti lesů tráví daleko příjemněji než ve městě. Parná léta, která se očekávají, k nám nasměrují více turistů i v příštích letech,“ myslí si Michal Šnebergr.

Trend podle něj podpoří i to, že lidé už nebudou tak často jezdit za hranice. „Protože od revoluce 1989 už se nacestovali dost a nemusí do některých zemí jezdit dvakrát, navíc státy jako Egypt či Tunis kvůli zhoršené bezpečnostní situaci už tolik lákat nebudou a lidé budou zase více cestovat po Česku. To totiž více láká i díky tomu, že služby v cestovním ruchu se zkvalitnily,“ popsal Šnebergr.

Uplynulou letní sezonu si chválí i ve sportovním areálu Špičák, který se v létě stává rájem bikerů, kteří sem míří z celé Evropy.

„Letos opět vzrostl počet návštěvníků, tentokrát o pět procent na celkových více než 42 tisíc. Z toho zhruba čtvrtinu tvořili bikeři, ostatní byli pěší turisté,“ uvedl provozní ředitel sportovního areálu Špičák Vladimír Kasík.

Čísla by byla podle pracovníků areálu nejspíš ještě vyšší, ale Ski&Bike Špičák musí respektovat pokyny CHKO a má každodenní provoz v létě povolen jen od poloviny června do poloviny září.

Podle Šnebergra má Šumava nenaplněný potenciál návštěv zahraničních turistů a musí se podle něj zvýšit její atraktivita a rozšířit služby. „Proto budu více tlačit na správu národního parku, která některé investice blokuje, například stavbu sedačkové lanovky na Samotách, která k výstavbě potřebuje jeden hektar plochy národního parku,“ uvedl starosta. Vedení parku naopak tvrdí, že by se tím porušil zákon o národním parku.

„Já nemůžu přijmout jejich stanovisko a můj boj bude trvalý. Kdyby jejich názor byl rozumný a akceptovatelný tak nebudu oponovat, ale je to pozemek skoro v intravilánu obce, je to marginální část parku - necelý hektar. Měli by ukázat obcím a veřejnosti nějakou snahu, že jim chtějí vyjít vstříc, protože my potřebujeme posílit segment zimního lyžování, abychom začali konkurovat areálům jako je Monínec, Krušné Hory, Klínovec, Plešivec či Lipno,“ uvedl Šnebergr (více o plánované stavbě lanovky na Samotách čtěte zde).

Ten prý svoji snahu zahájil návštěvou náměstka správy Krkonošského národního parku, kde zjistil, že ze Svatého Petra se staví nové sjezdovky a dvě nové sedačkové lanovky. „Tam nejde o hektar, ale o desítky až stovky hektarů, které jsou také na území národního parku. Jak je možné, že tam to jde a u nás ne,“ ptá se starosta.