Areál Psychiatrické nemocnice v Dobřanech.

Areál Psychiatrické nemocnice v Dobřanech. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Léčebna chystá pavilon pro speciální rehabilitaci, pacienty naučí i vařit

  • 0
Psychiatrická nemocnice v Dobřanech na Plzeňsku opravuje za 25 milionů korun poslední pavilon, v němž jsou ještě až dvacetilůžkové pokoje. Vznikne moderní pavilon se speciální a intenzivní rehabilitační péčí pro dvaatřicet pacientů.

Rehabilitační program navržený na osm týdnů je určen pro lidi, kteří nejsou nijak nebezpeční, v nemocnici jsou déle než rok a jsou často nečinní a bez zájmů.

„Cílená péče a vtažení do aktivit by je měla probudit a pomoci jim s návratem z nemocnice do zdravotně sociálního nebo do komunitního zařízení,“ řekl lékař Vladislav Žižka.

Na přestavbu pavilonu získala nemocnice osmdesátiprocentní podporu z Norských fondů. Přestavba má skončil na jaře 2016.

Pacienty, kteří měli dřív koníčky, pracovali na zahradě nebo něco sbírali, psychická nemoc o toto vše připravila. I když nemocnice nabízí různé formy terapií, dlouhodoběji hospitalizovaní lidé podle Žižky nemají o nic zájem.

Psychiatrická nemocnice

Státem zřizovaná nemocnice v Dobřanech je druhým největším psychiatrickým zařízením v zemi. Má 1197  lůžek. Na otevřených i uzavřených odděleních se kromě klasických psychiatrických pacientů léčí také lidé se závislostmi na alkoholu či gambleři. Jsou tam rovněž dětští pacienti a lůžka pro staré lidi s demencemi. Jedno oddělení je pro psychiatrické pacienty s plicními chorobami. V lesoparku o rozloze 42 hektarů je 51 staveb, z toho 28 má zdravotní využití. V posledních zhruba 15 letech nemocnice investovala desítky milionů korun do modernizace 120 let starých pavilonů. Vícelůžkové pokoje se zmenšily, vybudovalo se sociální a další zařízení pro zlepšení podmínek pacientů.

„Jsou naprosto bez iniciativy, bez zájmu. Jejich zájem je často jen kouřit a pít kafe,“ popsal.

Čím delší je hospitalizace, tím je jejich netečnost a neaktivita větší. Nový program, který zahrnuje například muzikoterapii, arteterapii, sociální rehabilitaci a zdravý životní styl, má tyto pacienty zaměstnat a víc je vytížit.

Projekt počítá s tím, že po absolvování intenzivní rehabilitace bude moci část těchto lidí opustit nemocnici. I když nebudou zcela soběstační, s pomocí rodiny, sociálního či komunitního zařízení nebo služby se zlepší kvalita jejich života.

Vedle arteterapie nebo muzikoterapie, při níž budou pacienti hrát na nástroje, tancovat a zpívat, počítá rehabilitace také s praktickými věcmi, se kterými si dlouhodobí pacienti nedokáží poradit. Neumí si třeba sami uvařit, vyprat, nedovedou si poradit s úkony na úřadech, nevyplní sami složenku - to vše zahrnuje i intenzivní rehabilitace.

Pavilon 23 byl poslední v rozsáhlém nemocničním komplexu, kde byly dosud i patnáctilůžkové až dvacetilůžkové pokoje. V poslední době bylo na pokojích nejvíc deset až třináct lidí, nyní vzniknou malé pokoje.