Poliklinika na Denisově nábřeží v Plzni.

Poliklinika na Denisově nábřeží v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni vznikla druhá spánková laboratoř, pacientům zkrátí čekací doby

  • 1
V Plzni se otevřelo další lékařské pracoviště pro pacienty s poruchami spánku. Kromě spánkové laboratoře ve fakultní nemocnici funguje také centrum v Poliklinice na Denisově nábřeží.

„Na Denisovo nábřeží přeposíláme část pacientů. Tím se sníží nápor na naše lékaře a můžeme přijímat další pacienty,“ uvedla lékařka plicní kliniky FN Štěpánka Břízová.

Doplnila, že se díky tomu zkrátí i čekací doby na vyšetření. Pacienti totiž dosud čekali čtyři až pět měsíců, přestože lékaři sloužili i o víkendech a svátcích.

Spolupráce mezi nemocnicí a poliklinikou je o to snazší, že lékařka Jana Vyskočilová z Denisova nábřeží v roce 1994 spánkovou laboratoř ve fakultní nemocnici zakládala.

„Nové pracoviště může odfiltrovat ty pacienty, kteří nemají žádný nález, a ty, kteří poruchou spánku trpí, pošle do fakultní nemocnice na podrobnější vyšetření,“ popsala spolupráci Břízová.

Ne každý pacient může ale na Denisovo nábřeží směřovat. Pracoviště má totiž smlouvu jen se dvěma pojišťovnami, mezi kterými není nejrozšířenější VZP.

„Usilujeme o smlouvu se všemi pojišťovnami, silným argumentem by měly být dlouhé čekací doby i to, že nejzávažnější možnou komplikací při poruše spánku je náhlé úmrtí,“ uvedla Vyskočilová.

Podle Štěpánky Břízové se zájem o spánková pracoviště rok od roku zvyšuje. „Na diagnostiku se teď víc myslí, dostalo se to do povědomí i dalších lékařů specialistů, kteří k nám pacienty posílají,“ vysvětlila Břízová, podle které se hlásí pacienti i sami. „Přicházejí často s tím, že chrápou,“ dodala.

Podle Vyskočilové trápí poruchy spánku až 40 procent dospělých. Nejčastěji se jedná o nespavost, kdy se příčina hledá jen obtížně. Někdy je však důvodem porucha dýchání ve spánku, takzvaná obstrukční spánková apnoe, zjednodušeně řečeno zástavy dýchání během spánku.

Loni prošlo nemocniční laboratoří 1500 pacientů

Pacienti, kteří apnoí trpí, si často myslí, že spí dobře, ale mnohdy je z omylu vyvedou jejich blízcí, kteří pozorují jejich zástavy dechu během noci.

Pacientům s apnoí spánek nepřináší potřebnou úlevu, protože se neustále budí kvůli nedostatku vzduchu. Tyto případy se léčí přetlakem vzduchu, který se vytvoří v dýchacích cestách s pomocí speciálního přístroje.

„Léčebný přístroj vytváří přetlak v dýchacích cestách, mírné proudění vzduchu do nosu vhání maska,“ popsala Vyskočilová.

Pacientů s diagnózou spánková apnoe má fakultní nemocnice v databázi dva tisíce a ročně je nově diagnostikováno kolem 300 nových nemocných. Spánkovou laboratoří plicní kliniky FN, kde pacienti zůstávají pod přístroji celou noc, prošlo loni 1500 pacientů.