Spalovna odpadu v Chotíkově.

Spalovna odpadu v Chotíkově. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Spalovna potřetí přišla o stavební povolení, zkušební provoz pokračuje

  • 18
Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově potřetí přišla o stavební povolení. Krajský soud v Plzni totiž v pondělí znovu vyhověl aktivistům, kteří napadli rozhodnutí Středočeského kraje. Ten v dubnu platnost stavebního povolení potvrdil.

Krajský soud v Plzni zrušil rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje z letošního dubna, kterým byla platnost stavebního povolení potvrzena. Vyplývá to z rozsudku, který je zveřejněný na elektronické úřední desce soudu.

Věc se tak vrací k dalšímu řízení zpět na středočeský krajský úřad. Ten je dále podle verdiktu povinen nahradit žalobci - tedy aktivistům ze sdružení Děti Země - náklady řízení ve výši tři tisíce korun. Proti rozhodnutí lze podat kasační stížnost.

Spalovna odpadu

Spalovna komunálního odpadu za více než dvě miliardy korun, bude mít životnost 35 let a spotřebuje až 95 tisíc tun odpadu ročně. Její ekonomická návratnost se odhaduje na patnáct let. Spalovna už má smlouvy se svozovými firmami na veškeré palivo a přijala desítky zaměstnanců. Z pohledu ekologie splňuje spalovna nejnáročnější kritéria, vyplývá to z výsledků měření emisí, které provedla během garančních zkoušek zařízení akreditovaná laboratoř.

Tento krok Plzeňská teplárenská, která je investorem stavby, učinila již minulosti (psali jsme zde). Nyní kasační stížnost znovu podávat nebude, protože se jedná o stejnou záležitost.

„To už je zbytečné. Snažili jsme se vše vysvětlit, ale zjevně se nám to nedaří. Tuto záležitost si musí vyřídit úřady mezi sebou, tím myslím úřady státní samosprávy a justice,“ řekl generální ředitel teplárny Tomáš Drápela.

Spalovna odpadu zahájila začátkem letošního srpna zkušební provoz, což bylo o osm měsíců později, než se původně plánovalo. Zdržení způsobily právě žaloby ekologických aktivistů, kvůli nižmž byla stavba zařízení několikrát přerušena.

Podle ředitele Tomáše Drápely bude nyní zkušební provoz spalovny pokračovat, rozhodnutí soudu ho neovlivní.

Stavební povolení bude potřeba pro kolaudaci

„Verdikt soudu respektujeme. Zatím však nevíme přesně, jaké je odůvodnění a jaký další postup soud středočeskému krajskému úřadu doporučí,“ sdělil Drápela s tím, že stavební povolení nyní spalovna nepotřebuje.

„Je dokončená, nic tam nestavíme. Povolení ke zkušebnímu provozu máme. Stavební povolení ale budeme potřebovat ke kolaudaci spalovny. Rok zkušebního provozu máme na to, abychom dotáhli především všechny potřebné dokumenty nutné pro kolaudaci,“ vysvětlil Drápela.

Podotkl, že situace je komplikovanější kvůli tomu, že nyní Plzeňská teplárenská nemá hlavního partnera. Společnost ČKD DIZ, která byla generálním dodavatelem spalovny, se totiž krátce po dokončení zařízení dostala do insolvence a Plzeňská teplárenská jí vypověděla smlouvu.

„I přesto ale předpokládám, že dokumenty během zkušebního provozu dáme dohromady, a až stavební povolení zase nabyde právní moci, tak požádáme o kolaudaci,“ věří Drápela, který si je však vědom toho, že i kolaudaci lze napadnout. „To je proces, který v tomto státě může trvat řadu let. Například v Temelíně jsou části, které nejsou zkolaudované dodnes,“ uvedl Drápela.