Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spalovna potřetí přišla o stavební povolení, zkušební provoz pokračuje

  13:56aktualizováno  13:56
Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově potřetí přišla o stavební povolení. Krajský soud v Plzni totiž v pondělí znovu vyhověl aktivistům, kteří napadli rozhodnutí Středočeského kraje. Ten v dubnu platnost stavebního povolení potvrdil.

Spalovna odpadu v Chotíkově. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Krajský soud v Plzni zrušil rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje z letošního dubna, kterým byla platnost stavebního povolení potvrzena. Vyplývá to z rozsudku, který je zveřejněný na elektronické úřední desce soudu.

Věc se tak vrací k dalšímu řízení zpět na středočeský krajský úřad. Ten je dále podle verdiktu povinen nahradit žalobci - tedy aktivistům ze sdružení Děti Země - náklady řízení ve výši tři tisíce korun. Proti rozhodnutí lze podat kasační stížnost.

Spalovna odpadu

Spalovna komunálního odpadu za více než dvě miliardy korun, bude mít životnost 35 let a spotřebuje až 95 tisíc tun odpadu ročně. Její ekonomická návratnost se odhaduje na patnáct let. Spalovna už má smlouvy se svozovými firmami na veškeré palivo a přijala desítky zaměstnanců. Z pohledu ekologie splňuje spalovna nejnáročnější kritéria, vyplývá to z výsledků měření emisí, které provedla během garančních zkoušek zařízení akreditovaná laboratoř.

Tento krok Plzeňská teplárenská, která je investorem stavby, učinila již minulosti (psali jsme zde). Nyní kasační stížnost znovu podávat nebude, protože se jedná o stejnou záležitost.

„To už je zbytečné. Snažili jsme se vše vysvětlit, ale zjevně se nám to nedaří. Tuto záležitost si musí vyřídit úřady mezi sebou, tím myslím úřady státní samosprávy a justice,“ řekl generální ředitel teplárny Tomáš Drápela.

Spalovna odpadu zahájila začátkem letošního srpna zkušební provoz, což bylo o osm měsíců později, než se původně plánovalo. Zdržení způsobily právě žaloby ekologických aktivistů, kvůli nižmž byla stavba zařízení několikrát přerušena.

Podle ředitele Tomáše Drápely bude nyní zkušební provoz spalovny pokračovat, rozhodnutí soudu ho neovlivní.

Stavební povolení bude potřeba pro kolaudaci

„Verdikt soudu respektujeme. Zatím však nevíme přesně, jaké je odůvodnění a jaký další postup soud středočeskému krajskému úřadu doporučí,“ sdělil Drápela s tím, že stavební povolení nyní spalovna nepotřebuje.

„Je dokončená, nic tam nestavíme. Povolení ke zkušebnímu provozu máme. Stavební povolení ale budeme potřebovat ke kolaudaci spalovny. Rok zkušebního provozu máme na to, abychom dotáhli především všechny potřebné dokumenty nutné pro kolaudaci,“ vysvětlil Drápela.

Podotkl, že situace je komplikovanější kvůli tomu, že nyní Plzeňská teplárenská nemá hlavního partnera. Společnost ČKD DIZ, která byla generálním dodavatelem spalovny, se totiž krátce po dokončení zařízení dostala do insolvence a Plzeňská teplárenská jí vypověděla smlouvu.

„I přesto ale předpokládám, že dokumenty během zkušebního provozu dáme dohromady, a až stavební povolení zase nabyde právní moci, tak požádáme o kolaudaci,“ věří Drápela, který si je však vědom toho, že i kolaudaci lze napadnout. „To je proces, který v tomto státě může trvat řadu let. Například v Temelíně jsou části, které nejsou zkolaudované dodnes,“ uvedl Drápela.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz