Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Byli jsme ve spalovně. Podívejte se, co se tam děje s odpadem

  15:05aktualizováno  15:05
Nová spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně v úterý slavnostně zahájila zkušební provoz. V dubnu v kotli spálili první odpad a od té doby zařízení testují a prověřují. Kotel spolyká přes dvanáct tun odpadků za hodinu.

Pro provoz spalovny, která bude vyrábět i elektřinu a teplo pro část Plzně, je potřeba jedenatřicet lidí.

„Naší velkou výhodou je, že naprostá většina z nich je tu od samého počátku stavby, takže vše znají skutečně důkladně,“ uvedl v řídicím sále spalovny její vedoucí Pavel Veselý.

Na velké obrazovky ve velíně jsou přenášeny záběry ze všech kamer, na monitorech přímo před obsluhou je schéma celého zařízení a zobrazují se aktuální údaje o teplotě nebo hodnotách emisí.

„Tento ukazatel je asi padesátkrát pod limitem, tohle je téměř neměřitelné. Ve všech ukazatelích jsme hluboko pod stanovenými limity. Lidé nám mnohdy nevěří, že spalovna je v provozu. Nic není slyšet, z komína není vidět žádný kouř,“ vysvětlil Pavel Veselý.

Není důvod k obavám, spalovna splňuje všechny limity

Spalovna splňuje všechny ekologické limity. „Chceme dát veřejnosti jasně najevo, že se nemusí bát. Spalovna v testovacím režimu jede už asi dva nebo tři měsíce, plný návoz odpadu začal asi před dvěma týdny. Myslím, že v Evropě v současné době není nic lepšího. S odpadem tu teď bude nakládáno stejně jako v severských zemích, ve Švýcarsku nebo Německu. Věci ohledně žalob a povolení už nechávám našim právníkům,“ prohlásil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Ve zkušebním provozu pracovníci spalovny testují, kolik odpadu dokáže spálit maximálně za den i kolik ho musí být minimálně, aby kotel nevyhasl.

„Od toho je zkušební provoz, aby se ukázalo, kolik zařízení vydrží. Denní rekord máme asi 320 tun za den, to ale není možné mít každý den,“ uvedl Drápela.

Nová spalovna odpadu

Spalovna může ročně zpracovat až 95 tisíc tu odpadu. Její výstavba v místě skládky komunálního odpadu začala v srpnu 2013. Ještě předtím, v roce 2009 v blízkém Chotíkově proběhlo referendum, v němž těsně zvítězili zastánci spalovny.

Po několika žalobách aktivistů musela být spalovna na několik měsíců zakonzervovaná, nesměly tam probíhat žádné práce. První odpad byl v chotíkovském kotli spálen letos 15. dubna, zkušební provoz začal 12. srpna.

Spalovna za více než dvě miliardy korun sice v současné době má pravomocné rozhodnutí o ročním zkušebním provozu, po sérii žalob aktivistů ale třikrát přišla o stavební povolení.

„Aktuálně je zrušené rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, rozsudek s odůvodněním nám byl doručen 22. září. Procesní pochybení bude třeba napravit, krajský úřad bude muset opětovně ve věci správně rozhodnout. Netroufám si říct, jak dlouho to bude trvat. Jsem toho názoru, že například nová EIA (posudek dopadu na životní prostředí, pozn. red) se nebude muset zpracovávat,“ uvedl advokát Robert Varga, který ve sporech spalovnu zastupuje.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz