Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Byli jsme ve spalovně. Podívejte se, co se tam děje s odpadem

  15:05aktualizováno  15:05
Nová spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně v úterý slavnostně zahájila zkušební provoz. V dubnu v kotli spálili první odpad a od té doby zařízení testují a prověřují. Kotel spolyká přes dvanáct tun odpadků za hodinu.

Pro provoz spalovny, která bude vyrábět i elektřinu a teplo pro část Plzně, je potřeba jedenatřicet lidí.

„Naší velkou výhodou je, že naprostá většina z nich je tu od samého počátku stavby, takže vše znají skutečně důkladně,“ uvedl v řídicím sále spalovny její vedoucí Pavel Veselý.

Na velké obrazovky ve velíně jsou přenášeny záběry ze všech kamer, na monitorech přímo před obsluhou je schéma celého zařízení a zobrazují se aktuální údaje o teplotě nebo hodnotách emisí.

„Tento ukazatel je asi padesátkrát pod limitem, tohle je téměř neměřitelné. Ve všech ukazatelích jsme hluboko pod stanovenými limity. Lidé nám mnohdy nevěří, že spalovna je v provozu. Nic není slyšet, z komína není vidět žádný kouř,“ vysvětlil Pavel Veselý.

Není důvod k obavám, spalovna splňuje všechny limity

Spalovna splňuje všechny ekologické limity. „Chceme dát veřejnosti jasně najevo, že se nemusí bát. Spalovna v testovacím režimu jede už asi dva nebo tři měsíce, plný návoz odpadu začal asi před dvěma týdny. Myslím, že v Evropě v současné době není nic lepšího. S odpadem tu teď bude nakládáno stejně jako v severských zemích, ve Švýcarsku nebo Německu. Věci ohledně žalob a povolení už nechávám našim právníkům,“ prohlásil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Ve zkušebním provozu pracovníci spalovny testují, kolik odpadu dokáže spálit maximálně za den i kolik ho musí být minimálně, aby kotel nevyhasl.

„Od toho je zkušební provoz, aby se ukázalo, kolik zařízení vydrží. Denní rekord máme asi 320 tun za den, to ale není možné mít každý den,“ uvedl Drápela.

Nová spalovna odpadu

Spalovna může ročně zpracovat až 95 tisíc tu odpadu. Její výstavba v místě skládky komunálního odpadu začala v srpnu 2013. Ještě předtím, v roce 2009 v blízkém Chotíkově proběhlo referendum, v němž těsně zvítězili zastánci spalovny.

Po několika žalobách aktivistů musela být spalovna na několik měsíců zakonzervovaná, nesměly tam probíhat žádné práce. První odpad byl v chotíkovském kotli spálen letos 15. dubna, zkušební provoz začal 12. srpna.

Spalovna za více než dvě miliardy korun sice v současné době má pravomocné rozhodnutí o ročním zkušebním provozu, po sérii žalob aktivistů ale třikrát přišla o stavební povolení.

„Aktuálně je zrušené rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, rozsudek s odůvodněním nám byl doručen 22. září. Procesní pochybení bude třeba napravit, krajský úřad bude muset opětovně ve věci správně rozhodnout. Netroufám si říct, jak dlouho to bude trvat. Jsem toho názoru, že například nová EIA (posudek dopadu na životní prostředí, pozn. red) se nebude muset zpracovávat,“ uvedl advokát Robert Varga, který ve sporech spalovnu zastupuje.

Autor:Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Pro dítě do družiny s čipem, bezpečnější systém se rozšíří po Plzni

Vedoucí vychovatelka 26. ZŠ v Plzni Dana Herličková ukazuje čip a mobilní...

Nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin chce postupně ve městě zavést plzeňská radnice. Jeho podstatou jsou...

Štěněti zpřelámal kosti, za týrání dostal podmínku a musí uhradit léčbu

Fenka Amy měla několik zlomenin.

Plzeňský soud potrestal devětadvacetiletého muže, který několik měsíců hrubě zacházel se štěnětem, bil ho, kopal do...

Roste prodej nemovitostí kvůli insolvenci, ceny realit mohou spadnout

Ilustrační snímek

Přibývá lidí, kteří se musí zbavit bytu nebo domu kvůli tomu, že nejsou schopni splácet hypotéku. To by mohlo zahájit...

Najdete na iDNES.cz