Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně.

Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. | foto: Petr Eret

Teplárna jde do právního sporu o spalovnu, podala kasační stížnost

  • 13
Otázkou povolení stavby spalovny odpadu v Chotíkově u Plzně se bude zabývat Nejvyšší správní soud. Do právního boje totiž vstoupila Plzeňská teplárenská, která objekt vybudovala a podala kasační stížnost. Reagovala tak na říjnový verdikt soudu, který stavební povolení zrušil a záležitost vrátil k novému projednání.

Stavební povolení vydané úřadem Středočeského kraje zrušil Krajský soud v Plzni letos v říjnu a záležitost mu vrátil k novému projednání. Dvoumiliardovou stavbu proto není možné uvést do provozu.

Rozjezd spalovny byl původně plánovaný na začátek roku 2016. Odsunutí termínu je důsledek žalob, které podávají odpůrci spalovny. Ti se obávají, že její provoz zhorší životní prostředí nebo že spalovna není nutná, pokud se bude víc třídit a jinak zpracovávat odpad. Někteří tvrdí, že jakmile bude v provozu, skončí v ní i využitelný materiál.

Soud už v minulosti zrušil povolení pro spalovnu vydané úřady v Plzeňském kraji z důvodu jejich podjatosti. Proto se znovu o povolení rozhodlo na středočeském úřadu. I jeho verdikt ale soud zrušil, kvůli nesprávnému úřednímu postupu.

Právníci teplárny nyní podali kasační stížnost. Kromě toho se teplárna bude snažit pomoci napravit nedostatky, které soudu vadily, aby byla možnost ukončit spor vydáním povolení bez ohledu na výsledek kasační stížnosti.

Po říjnovém verdiktu soudu, který spuštění spalovny oddálil, byly na radnici Plzně slyšet obavy, že se spalovnu nepodaří spustit ani v příštím roce nebo že ztráta spalovny bude dělat stovky milionů.

Někteří zástupci teplárny ale nyní naznačují, že odůvodnění rozsudku pro společnost vyznělo relativně slušně. „I když rozsudek nebyl příznivý, nepředstavuje pro nás nepřekonatelnou překážku,“ prohlásil ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS, do jehož kompetence teplárna spadá, nechtěl další postup příliš rozebírat. „Cokoli uděláme, bude napadeno odpůrci spalovny,“ konstatoval.

Tomáš Drápela je přesvědčen, že spalovna může být už v první polovině příštího roku v provozu, i když teplárna neuspěje s kasační stížností. „Splníme doporučení, která soud dal,“ uvedl.

Když Krajský soud v Plzni v říjnu zrušil stavební povolení, vytýkal středočeskému krajskému úřadu, že postupoval podle starých zákonných pravidel. „Jenže středočeský krajský úřad byl povinen rozhodovat podle právního stavu, který platil v době, kdy on sám rozhodoval, což bylo v červnu 2015. To znamená, že měl prakticky použít novelizované znění zákona o vlivu záměru na životní prostředí, což neudělal,“ vysvětlil soudce Krajského soudu v Plzni Václav Roučka s tím, že tato novela platí od 1. dubna 2015.

Zmíněná novela požaduje, aby i ta stanoviska o vlivu záměru na životní prostředí, která byla zpracována před dubnem 2015, prošla ověřovacím procesem.

„Tedy aby se ověřilo, zda vliv stavby na životní prostředí je v souladu s evropským právem, to je ověřovací stanovisko. Dále se musí ověřit, jestli nedošlo ke změně záměru, jestli se nějak nezměnil jeho rozsah nebo například technologie, to je takzvané verifikační stanovisko,“ sdělil Roučka. Už v říjnu tak naznačil, co je dle soudu nutné k povolení stavby.