Soutěž o nejlepší tatarský biftek v Soběsukách na Plzeňsku.

Soutěž o nejlepší tatarský biftek v Soběsukách na Plzeňsku. | foto: Pavel Němeček

V souboji o nejlepší tatarák kuchtíci používali i tajné ingredience

  • 8
Tatarské bifteky nejrůznějších chutí zavoněly o víkendu v Soběsukách na Plzeňsku, kde nejlepší borci soutěžili o titul Mistra republiky v míchání této specifické lahůdky. Porota pak rozhodla, že nejchutnější tatarák připravil teprve šestnáctiletý Miroslav Posád z Valašského Meziříčí.

Na začátku dostanete v kovové misce uprostřed kulatého dřevěného tácu kouli speciálně namletého masa, na stole je připravených několik misek s přísadami a láhev koňaku. Navíc můžete uplatnit i své tajné ingredience. Pak už jen mícháte, ochutnáváte a po špetkách doplňujete přísady, abyste umíchali ten nejlepší tatarák, o němž se dá mluvit jako o mistrovském díle pro chuťové buňky.

Deset borců z celé země, kteří uspěli v kvalifikačních kolech, se v sobotu utkalo v Soběsukách na Plzeňsku o titul Mistra republiky v míchání tataráku. Vedle sebe stáli u soutěžního stolu profesionální kuchaři i amatéři, kteří si tuhle dobrotu z kvalitního syrového masa dělají jen doma.

Porota rozhodla, že nejlepším míchačem roku 2012 je teprve šestnáctiletý Miroslav Posád z Valašského Meziříčí.

Na rozdíl od loňského roku, kdy si tehdejší šampion Radek Solanský nemohl přivézt žádnou tajnou ingredienci, letos tomu bylo jinak. "Loni byly ingredience stejné pro všechny, ale někteří soutěžící pak říkali, že k vynikajícímu tataráku potřebují ještě další. Letos jsme jim tedy nechali volnou ruku," říká pořadatelka Jana Silovská.

"Zaslechla jsem, že někdo si snad přivezl i parmazán, což si nedokážu představit, možná někdo z kapsy vytáhne nějaké tajné vonné ingredience, necháme se překvapit. Každopádně vítěz nám bude muset recept prozradit, takže se je ve finále dozvíme," vysvětluje Jana Silovská.

Tatarský biftek podle vítězného receptu bude mít restaurace v Soběsukách celý příští rok v jídelním lístku.

Sedmi mužům a třem ženám stačilo ve finálovém kole deset minut, aby mohli prohlásit, že jsou hotovi. Porotci dostávali k hodnocení jednotlivé výtvory jen s anonymními čísly.

Velkou podporu kamarádů měl Jan Klein z Plzně. "Nejdůležitější je mít do míchání chuť, a tu jsem měl. I když jsem měl trochu jiný tatarák než ostatní, protože mi ujela ruka s paprikou, snad to porota ocení," řekl Klein.

Borek Zeman z Brna je přesvědčený, že jídlo se musí dělat s láskou, ať je to cokoli. "Dobré maso je základ, jeho chuť nesmí přísady přebít. Chce to vařit s emocemi, ne podle kuchařky. Při míchání nesmí chybět sůl, pepř, žloutek je dobrý, aby masíčko pěkně drželo, může být troška olivového oleje, který to zjemní, a určitě v něm musí být i troška koňaku," popsal svůj tatarák Borek Zeman.

Netradiční přísadu použil karlovarský Pavel Máťa, který směs zakápl ledovým vínem. "Víno je jen na ovonění, výslednou chuť neovlivní. Myšlenku na použití tohoto vína jsem v hlavě nosil už dlouho, jednou jsem to vyzkoušel a hodně mi chutnal, tak jsem to dneska ve finále udělal podruhé v životě," uvedl Máťa. 

Kdo přišel na nápad uspořádat mistrovství republiky v míchání tataráku? Jana Silovská říká, že vše rozpoutal spor otce s dcerou v rodině dodavatele vín, kdo z nich má lepší tatarák. "Spojili se s námi a míchání tataráku je rozšířené i o soutěž vín," řekla.