Soutěž Pivovarského muzea o nejkrásnější vánoční perníček | foto: Plzeňský Prazdroj

Model pivního balonu či kostelík. I ty soutěžily o nejkrásnější perník

  • 0
V jubilejním desátém ročníku soutěže plzeňského Pivovarského muzea o nejkrásnější vánoční perníček se sešlo 74 originálních kousků. K vidění byl model formanského povozu, perníkový kostelík či pivní balon. V muzeu budou vystavené do 31. prosince.

Před dvaceti lety Jana Buhlová pekla své první perníčky. Klasické, vykrajované. Každý rok viděla, jak se její zdobení zlepšuje. A postupně začala péct i perníkové modely. Letos vytvořila "Pivní balon Pilsner Urquell", kterému udělila porota v soutěži speciální cenu.

"Dlouho jsem neměla žádný nápad, nechtěla jsem kvůli tomu soutěžit. Až mě napadlo tohle," vysvětluje Buhlová, která už v minulosti soutěž dvakrát vyhrála.

Výsledky soutěže

Tradiční perníček: Ivona Krajíčková (kolekce Vánoční tematika)
Perníkový model: Vlaďka Zapletalíková (model Kostelík v zimě)
Dětský perníček: Karolínka Buhlová (kolekce České Vánoce)
Pivní tematika: Eliška Pálková (formanský povoz Prazdroj)
Porota udělila i speciální cenu poroty za originální perníček Janě Buhlové za "Pivní balon Pilsner Urquell".

Vytvořit letošní model jí zabralo prý hodiny a hodiny. "Rozhodně to není tak, že model vytvoříte najednou, dělám to na etapy," přibližuje Buhlová, podle níž bylo při výrobě nejtěžší vymyslet, jak upeče balon. "Vyřešila jsem to pomocí nerezových misek," konstatuje Buhlová.

Perníčky vždy doma ozdobí vánoční stromeček, vyzdobí jimi také svou hospodu v Křelovicích nedaleko Úněšova. "Letos jsem jich určitě tři stovky upekla. Většinu rozdám kamarádům," říká žena, která nikdy neuvažovala o tom, že by perníčky dělala na prodej.

"Lidé, kteří by si je koupili, tu práci neocení. Jsou to hodiny práce, kterou vám nikdo nezaplatí. Radši je vyrobím a rozdám svým přátelům, kteří z nich budou mít radost," dodává Buhlová.