Sousedské spory provázela i střelba do vzduchu

  16:07aktualizováno  16:07
Napjatá situace vládne v Oboře, malé vesničce na Tachovsku, která je nyní rozdělená na dva tábory. Spory, které mezi sebou vedou dvě party lidí, píší petice a oznamují na úřady nezákonnosti, vyvrcholily u tachovského okresního soudu.

Obec Obora, kde zuří sousedské spory | foto: Petr Ježek, MF DNES

Státní zástupce obžaloval jednapadesátiletého Josefa Kletečku z nebezpečného vyhrožování. Podle spisu vyhrožoval letos v dubnu obecnímu zaměstnanci a členovi vedení obce zastřelením, navíc na ně poštval německého ovčáka.

Josef Kletečka, obžalovaný kvůli sousedským sporům v Oboře"Všechno je to komplot. Obětí jsem já, vždyť já jsem volal policii, že jsem v sebeobraně střílel do vzduchu," prohlásil Kletečka.

Soudkyně Michaela Řezníčková vyslechla řadu svědků z Obory. Před pár dny přímo na místě střelby ověřovala, co všechno mohli z incidentu svědci vidět a slyšet.

Za přečin nebezpečného vyhrožování vyměřila Kletečkovi podmíněný trest. Samonabíjecí pistole, ze které střílel, propadne státu. Odsouzený se na místě odvolal.

"Kdyby měl strach, nevystupoval by z auta"

I když soudkyně neřešila situaci, která v obci panuje, ale jen samotný incident, při odůvodňování rozsudku se jí nevyhnula.

"Vztahy v obci nejsou dobré. Na jedné straně jsou tři stěžující si rodiny, mezi které patří i obžalovaný, pak je zbytek obce. Ve skupině kolem obžalovaného jsou vnitřní vazby a určitá úroveň konspirace, jak se ukázalo i před soudem. U dalších lidí soud takové poznatky nemám," prohlásila soudkyně.

Ke konfliktu, který řešil soud, došlo letos 28. dubna. Josef Kletečka nejdřív na policii nahlásil, že mu někdo poškodil plot u domu a utekli mu dva psi. V autě měl jednoho z nich, kterého našel a nedaleko restaurace se mu zdálo, že slyší štěkot druhého ze svých psů. Když zastavil auto, přicházel k němu obecní zaměstnanec a člen z vedení obce.

"Začali mě urážet, proč kritizuji hospodaření obce a to, že místostarosta dal práci obecnímu zaměstnanci na stavbě domu svého syna," popisoval Kletečka svoji verzi konfliktu, který zakončil střelbou do vzduchu.

Státní zástupce ho ale obžaloval z toho, že na dvojici mužů nejdřív poštval psa, který však povel neuposlechl a utekl na louku, pak obecního zaměstnance udeřil opakovaně do spánku a nakonec střílel.

"Kdyby opravdu měl z mužů obavy, nevystupoval by z vozu a z místa mohl včas odjet," upozornil státní zástupce. "Mám za to, že pan obžalovaný nebyl v ohrožení, aby reagoval tak, jak zareagoval," dodala soudkyně. Neuvěřila tvrzení obžalovaného, že vše je komplot a svědci se na výpovědích proti němu domluvili.

Jeden souboj ukončil tachovský soud, další čeká Oborské za dva týdny při obecních volbách. Na kandidátce Nezávislých jsou vesměs stejní lidé, kteří nyní v obci vládnou. Před čtyřmi lety dali dohromady jako jediní kandidátku. Letos ale proti nim jde sdružení Alternativa 2010. Jedničkou téhle kandidátky je manželka Josefa Kletečky, on sám je na posledním devátém místě.

Autor:

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Řidiče autobusu oslnilo slunce a srazil cyklistu, podmínku nepřijal

Nízké slunce trápí v zimě většinu řidičů, ať už zasvítí do čelního skla nebo...

Řidiči autobusu, kterého loni v prosinci na Klatovsku oslnilo slunce a srazil cyklistu, uložil soud trestním příkazem...

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz