Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o proplacení víceprací na stavbě Nového divadla míří k soudu

  18:10aktualizováno  18:10
K soudní bitvě směřuje spor mezi plzeňskou radnicí a firmou Hochtief, která postavila Nové divadlo. Hochtief se totiž domáhá zhruba 21 milionů korun za zemní práce a další miliony chce za terénní úpravy nebo betonovou plastiku před divadlem.

Nové divadlo v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Společnost Hochtief nám poslala dvě předžalobní výzvy. Jedna se týká zemních prací za přibližně 21 milionů. Druhá souvisí s dokončovacími pracemi a plastikou - vajíčkem, kde jsme uplatnili slevu z ceny díla ve výši přibližně pěti milionů. Nejpodstatnější důvod byl, že plastika byla o zhruba čtvrtinu menší, než být měla,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS. Řekl také, že předžalobní výzva je posledním krokem před zahájením soudního sporu.

Mluvčí Hochtiefu Michal Talián potvrdil, že společnost připravuje žalobu. „Nedojde-li ke změně přístupu objednatele k našim nárokům, obrátíme se na soud v řádu týdnů,“ sdělil Talián.

Pavel Šindelář řekl, že změna přístupu města je v tomto případě prakticky vyloučená. „Myslím, že to prostě skončí u soudu. Vícepráce týkající se zeminy nebyly uhrazeny z rozhodnutí zastupitelů. Od žádného zastupitele jsem nezaznamenal, že by se změna projednala,“ konstatoval náměstek.

Spor je vyvrcholením střetu, který mezi oběma stranami nastal už v roce 2013. V důsledku toho vznikl i velký konflikt v koalici ODS a ČSSD, což vedlo k odvolání tehdejšího náměstka primátora Petra Runda a ke koaliční krizi.

ODS byla pro uhrazení dodatečných nákladů na zemní práce, ČSSD naopak proti a tvrdila, že oprávněnost neplánovaných výdajů nebyla dostatečně prokázána.

Zástupce společnosti Hochtief naproti tomu reagoval, že nikdo z představitelů města neuvedl jediný jasný argument, který by řekl, co společnost udělala špatně.

Nicméně většina zastupitelů proto odmítla, aby město přibližně dvacet milionů za neplánované zemní práce zaplatilo. Mezi představiteli města a zástupci Hochtiefu pak došlo k dohodě, že divadlo bude dostavěno a spor o neplánované výdaje vyřeší soud, k němuž záležitost nyní míří.

Náměstek konstatoval, že spor o zemní práce je z právního hlediska poměrně komplikovaný případ. „Poradci z kanceláře Kocián, Šolc, Balaštík nám doporučili neplatit a toho se držíme,“ sdělil Šindelář.

Druhá záležitost s uplatněním zhruba pětimilionové slevy podle náměstka souvisí s názorem představitelů města, že dokončovací práce neproběhly, jak měly. „Proto jsme učinili krok, který nám smlouva umožňuje,“ prohlásil.

Zástupce Hochtiefu tvrdí, že práce, o které se vede spor, byly provedeny po řadě dílčích dohod a pokynů objednatele. „V případě zemních prací dokonce na základě objednatelem vydaných změnových listů,“ uvedl Michal Talián.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz