Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Muži čelí obžalobě, že zapálili srub a propagovali rasovou nenávist

  • 16
Jan Balík a Čeněk Novák, kteří jsou obžalovaní kvůli žhářskému útoku na srub v Praze a napojení na krajní pravici, stanuli v úterý před soudem v Plzni. Muži patří do devítičlenné skupiny, která se zpovídá z propagace nacismu. Dva její členové jsou také obžalovaní ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši.

Podle žalobce je Jan Balík hlavní postavou neonacistické a rasistické organizace Blood and Honour Bohemia. Čeněk Novák podle spisu stál za webovou stránkou Combat 18. Muži jsou obžalovaní, že podpálili srub v Praze 4. Pronajímala si ho společnost, která se věnuje dětem.

U soudu v úterý svědčila matka Čeňka Nováka. Uvedla, že její syn se s Balíkem zná od dětství, chodili spolu do jedné třídy na základní škole.

„Pak se Balík odstěhoval, Čeněk se s ním stýkal z nějaké nostalgie. Mně se jejich kamarádství moc nelíbilo. Jednou, když volal Balík Čendovi, jsem zvedla telefon. Měla jsem pocit, že mluvím s psychopatem. Pak od Balíka přišla SMS, že chce vyvraždit celou naši rodinu i se psem. Syn mě nakonec umluvil, trestní oznámení jsem nepodávala,“ řekla žena.

O tom, že její syn se měl podílet na vypálení srubu v Praze s milionovou škodou, se dozvěděla, až když se o případ začala zajímat kriminálka. Novák tehdy uvedl, že on nic nezapálil a že to udělala druhá osoba, kterou nechce jmenovat.

Když požár srubu vyšetřovala policie, Čeněk Novák k tomu matce podle jejích slov řekl: „Honzovi definitivně hráblo.“

Mezi obžalované patři i muži obvinění z útoku na ubytovnu v Aši

Žena u soudu také řekla, že Balík tehdy zamkl jejího syna v autě a říkal mu, že má vyhlédnutý kostel v Praze, který chce zapálit. „Měl s sebou benzin. Syn mu to nějak rozmluvil a odtáhl ho k chatě na Praze 4. Zapálil ji Balík, Čeněk se podělal a utekl,“ vypověděla žena s tím, že synovi věří, i když tohle vše jí řekl až mnohem později.

Kauzu s devíti obžalovanými, která se točí kolem pravicového extremismu, začal projednávat Krajský soud v Plzni už letos v únoru.

Jako první přišli na řadu Tomáš Kopecký a Michal Poláček, kteří podle spisu v únoru 2012 házeli zápalné lahve na romskou ubytovnu v Aši na Chebsku. Nikdo se tehdy nezranil. Za pokus vraždy jim hrozí až 20 let vězení i výjimečný trest (více o tom čtěte zde).

Další lidi ze skupiny státní zástupce viní z propagace nacismu, z distribuce CD nosičů s nahrávkami nacistických kapel a také z pořádání koncertů. Hlavní líčení bude pokračovat v dalších dnech, všichni obžalovaní obvinění odmítají.