Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Muže a jeho družku potrestal soud za to, že své známé ořezali vlasy

  • 4
Muž tři a půl roku vězení a žena tříletou podmínku. Takové tresty dostali ve čtvrtek partneři ze Staňkova na Domažlicku, kteří podle soudu svojí známé ořezali a ostříhali vlasy za to, že je pomlouvala.

Petra Navrátila poslal Krajský soud v Plzni na tři a půl roku do vězení. Jeho družka Jiřina Šlehoferová, která se pohybuje převážně na invalidním vozíku dostala trest odnětí svobody v trvání 2,5 roku s podmínečným odkladem na zkušební dobu tří let.

Verdikt zatím není pravomocný. Obhájce i státní zástupce si ponechali lhůty pro podání odvolání.

Podle spisu se incident stal, loni v září, když Navrátil pozval do bytu ženu, které s partnerkou říkají Vendula (není to její pravé jméno) a udeřil ji pěstí.

„Jiřina Šlehoferová položila na stůl nůž a nařídila poškozené, aby si ořezala vlasy. Když odmítla, Navrátil ji znovu napadl. Pak jí nožem ořezal její tehdy ještě dlouhé vlasy. Šlehoferová mu říkala, aby to vzal až na kůži,“ popsal skutek soud.

Poškozená trpí posttraumatickým stresovým syndromem

Napadená mimo jiné vypověděla, že když jí Navrátil řezal vlasy, Šlehoferová prohlásila: „Takhle se dřív trestali Židi. Můžeš být ráda, že jsem na vozíčku, jinak bych tě zabila.“

Poškozené také obžalovaní podle spisu vyhrožovali, že jí vypálí byt a vymlátí okna, když někomu něco řekne. Žena podle znalce trpí posttraumatickým stresovým syndromem. ̈

„Soud výpovědi poškozené uvěřil. Nebyl zjištěný žádný motiv, který by svědčil o tom, že by úmyslně vypovídala nepravdu, že by úmyslně chtěla škodit obžalovaným,“ uvedl v odůvodnění rozsudku předseda senátu Přemysl Špicar.

Obžalovaní se hájili tím, že když chtěli od Venduly omluvu za pomluvy, které o nich údajně roznášela, sama prý prohlásila, že než aby se omlouvala, radši si ostříhá vlasy. Navrátil prohlásil, že se Vendula ostříhala sama nůžkami, které jí podal.

Obžalovaným hrozilo za vydírání pět až dvanáct let vězení, oběma ale soud vyměřil nižší trest, než stanovuje zákon. Podle soudu by totiž takové tresty byly nepřiměřeně přísné.