Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Podvodníci připravili dlužníky o bydlení, soud potrestal čtrnáct lidí

  • 7
Krajský soud v Plzni potrestal čtrnáct lidí za podvody. Uložil jim tresty od dvouleté podmínky až do šesti roků vězení. Podle spisu obžalovaní nabízeli lidem, kteří potřebovali peníze, krátkodobé půjčky, a pak je připravili o byty nebo domy.

Lidé kolem Bohumila Řeřichy, Miroslava Říčky nebo Emila Janečka nesplatitelné půjčky nabízeli v letech 2007 až 2010.

Podle obžaloby půjčky poskytovali na dva nebo tři měsíce a lidé se upisovali k úrokům až čtyři procenta měsíčně. Ručili byty nebo domy, o které krátce po termínu splatnosti půjček přišli.

Senát krajského soudu za to v pondělí potrestal čtrnáct lidí. „Dopustili se trestného činu podvodu,“ uvedl předseda senátu Tomáš Bouček.

Obchody to byly, jak ukázalo vyšetřování, výnosné. Za 137 tisíc korun získali podvodníci byt dlužníka v hodnotě více než milion korun, za 214 tisíc téměř dvoumilionový.

Všechny případy jsou si velmi podobné

Všech čtrnáct případů, v nichž byla prokázána vina obžalovaných, si je podobných téměř jako vejce vejci.

Jak to fungovalo, ukazuje případ ženy z Plzně. Dlužila na nájemném asi 90 tisíc korun. Při shánění někoho, kdo jí půjčí, se dostala až k jedné z firem, kterou vlastnili obžalovaní. Nabídli jí půjčku na čtvrt roku, úrok byl čtyři procenta měsíčně. Musela za ni ručit bytem.

„Ujišťovali ji, že když si sama nedokáže zajistit další úvěr na splacení této půjčky, oni dokážou vyřídit dlouhodobý, a o byt určitě nepřijde. Obžalovaní ale neměli v úmyslu jí úvěr zajistit a věděli, že sama nemá šanci ho získat,“ popsal soudce Bouček.

Plzeňanka se podpisem zavázala, že když půjčku nevrátí v dohodnutém termínu, do tří dnů se vystěhuje z bytu 4+1. Pokud by ho včas neopustila, měla platit jednorázovou pokutu v desítkách tisíc korun a k tomu další peníze za každý den v bytě navíc.

Soud se případem zabýval přes tři roky

Žena dva měsíce marně sháněla někoho, kdo by jí poskytl dlouhodobý úvěr, aby půjčku splatila. Když se jí to nedařilo, kontaktovala člověka ze zmíněné firmy, aby zajistil slíbený úvěr.

„On na domluvenou schůzku nepřišel, pak telefony nebral nebo se vymlouval, později se zapíral. Po vypršení lhůty ke splacení půjčky ženě řekl, že se má do 14 dnů vystěhovat z bytu,“ popsal soudce.

Pokud se některým z dlužníků přesto podařilo včas sehnat peníze na splacení, podle spisu jim věřitelé nechtěli prozradit ani číslo účtu, na které je mají vrátit.

Když půjčky nesplatili a přišli o bydlení, obžalovaní jim už podle soudu nevyplatili ani rozdíl mezi utrženou sumou a dluhem, který u nich bývalí majitelé nemovitostí měli.

Případem se soudci zabývali přes tři roky, jen čtení rozsudku v pondělí trvalo asi čtyři hodiny. Soud obžalovaným nařídil, aby poškozeným vrátili přes 4,5 milionu korun. Verdikt není pravomocný.