Šéfovi těžařů hrozí za vyplenění lesa na Domažlicku osm let vězení

  19:31aktualizováno  19:31
U Mutěnína na Domažlicku vyplenili dřevorubci před dvěma lety přes čtyři hektary lesa. Před okresním soudem za to nyní stanul jednačtyřicetiletý šéf těžařské firmy z Moravy Richard Jurča. Obžaloba ho činí odpovědným nejen za vykácení lesa nad rámec povolení, ale i z krádeže části pokácených stromů.

Obžalovaný Richard Jurča. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Jurčovi, který byl v lednu 2011 odsouzen za jiný vykácený les soudem v Opavě k pokutě 120 tisíc korun, hrozí za mutěnínské poškození lesa a krádež až osm let vězení.

"Vlastně ani nevím, za co jsem byl v Opavě potrestán," řekl Jurča. Pak připustil, že ho aktuálně za něco podobného obvinili i v Litoměřicích.

Odpovědnost za zdevastovaný les na Domažlicku podle svých slov Jurča necítí. "Dlouholetý obchodní partner mě kontaktoval, že má pro mě zakázku na těžbu dřeva. Na schůzce byl i vlastník lesa, dohodli jsme se ústně," vysvětloval Jurča, proč nemá v ruce žádnou smlouvu.

Podle státní zástupkyně Jany Svobodové ale kácení před dvěma roky začalo bez toho, že by si Jurča nebo jeho lidé nechali předložit dokumenty nutné k vymezení hranic lesa konkrétního vlastníka. Čtyři hektary holin, které navzdory zákonům po těžařích v lese zůstaly, jsou podle názoru ekologů takovým zásahem do ekosystému, že ani nové zalesnění nemusí stačit k jeho obnově.

"Harvestor (stroj na porážení stromů, pozn. red.) obsluhoval bratr. Já tu nebyl, těžbu jsem nekontroloval. Nepředpokládal jsem, že by dospělí lidé dopustili něco takového, jako jsou holiny," hájí se Jurča.

Na svážení poražených stromů ze svahů si těžaři objednali Ladislava G., kterému dodnes za práci nezaplatili. "Byla to taková divná těžba. Něco stálo, něco se kácelo," popsal Ladislav G.

Nad tím, co v lese  viděl, se podivoval i Tomáš K., který měl pro majitele lesa stahovat a odvětvovat pokácené stromy. "Tam, co jsem byl, už žádný les nebyl. Kmeny byly popadané i do mladých porostů kolem, bylo to hodně amatérsky udělané," vybavil si.

Jurča odmítá i krádež 333 metrů krychlových dřeva z mutěnínského lesa, které prodal jako jeho údajný vlastník za 630 tisíc korun. "S majitelem jsem se domluvil, že když nám neplatí za práci, tohle dřevo  prodám. Bylo to asi 250 kubíků dřeva a prodal jsem je muži, od kterého jsem měl pronajatý harvestor. Ani po opakovaných urgencích jsem od něj dodnes nedostal potvrzení o předání dřeva," odmítá obvinění Richard Jurča.

Soud pokračuje výslechy dalších svědků.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími projíždí nejdelším železničním tunelem u Plzně. (16....

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Další z rubriky

V Plzni hořel nad ránem penzion, policie zadržela zdrogovaného cizince

Požár penzionu v centru Plzně. (13. listopadu 2018)

Před půl čtvrtou ráno vyjížděli záchranáři k požáru penzionu na Klatovské třídě v Plzni. Oheň vypukl v pokoji v prvním...

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Najdete na iDNES.cz