Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potřetí zamítl žádost Jiřího Kajínka na obnovu procesu

  9:44aktualizováno  10:05
Plzeňský krajský soud zamítl v pořadí již třetí žádost Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Soudce návrh odmítl jako nedůvodný. Obhájce neuspěl s argumentem, že je u jeho klienta možná resocializace a doživotní trest tak původně vůbec neměl být uložen.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni (9. května 2005) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kajínek si momentálně odpykává doživotní trest za vraždu ve věznici ve Valdicích. U čtvrtečního rozhodování chyběl.

„Resocializace byla možná už v době původního rozsudku. Pokud byla možná resocializace tehdy, nebyly splněné podmínky pro uložení doživotního trestu. Trest je podle mého názoru nepřiměřeně přísný,“ zněl hlavní argument Kajínkova obhájce Tomáše Hejdy.

Soudce však jeho prosby nevyslyšel. Přiklonil se na stranu státního zástupce Martina Rykla, který ve své závěrečné řeči navrhl návrh Jiřího Kajínka zamítnout jako nedůvodný.

„Trestní zákoník nevylučuje nápravu doživotního vězně v průběhu trestu. Kdyby tito vězni nebyli způsobilí jakékoli nápravy, pak by pro ně neexistovaly různé programy ve výkonu trestu a trestní zákoník by neobsahoval ustanovení, které předpokládá určitou nápravu a možnost podmínečného propuštění i doživotně odsouzeného vězně,“ zdůvodnil své rozhodnutí soudce Tomáš Bouček.

Obhájce naznačil, že po konzultaci se svým klientem zřejmě proti rozhodnutí podají stížnost. Státní zástupce Martin Rykl opravného prostředku nevyužije.

„Otázka nápravy je vždycky určitou prognózou - může být ovlivněna řadou náhodných okolností, tyto nahodilé okolnosti nelze předem nikdy předvídat a nemohou být důvodem ke změněn rozsudku,“ objasnil svůj postoj Rykl.

To potvrdil i soudce. „Musela by se objevit nová skutečnost, která by společně s novými důkazy mohla vést ke zmírnění trestu,“ doplnil.

Podle státního zástupce však pokroky v resocializaci mohou být argumentem pro předčasné podmínečné propuštění na svobodu po odpykání 20 let, které zákon připouští i u doživotního trestu.

Obhájce: Možnost resocializace tehdy zůstala skrytá

Kajínkův advokát odkazoval před soudem na psychologický posudek z roku 2013, v němž znalec uvedl, že došlo k pozitivnímu posunu v resocializaci. Posudek byl vypracován, když tehdy Kajínek žádal o přeložení do mírnějšího typu věznice.

„V původním rozsudku z roku 1998 soudci uvedli, pokud by byla tenkrát prognóza nápravy byť minimální, byl by trest mezi 15 až 25 let. Revizní posudek tehdy zněl, že resocializace je nemožná. V roce 2013 se ale potvrdilo, že resocializace probíhá. Je-li možná dnes, nabízí se jediný logický závěr, že byla možná i v minulosti,“ přesvědčoval soud.

Tato možnost podle něj patrně zůstala znalcům skrytá, nebyla zjistitelná a rozpoznatelná. Mohlo to být prý i přístupem Kajínka ke znalcům, které považoval za prodlouženou ruku obžaloby. „To, že resocializace byla z původního znaleckého rozsudku vyloučená, není v rozporu s tím, že po dvaceti letech výkonu trestu byla konstatována jako možná,“ reagoval soudce Bouček.

Čtyřiapadesátiletý Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil.

Kajínek to ale odmítá, vraždy si podle něj objednal jiný podnikatel.

Autoři: ,Nejčtenější

V plzeňské věznici zemřel muž, který napadl herečku půllitrem

Waldemar Malík napadl zákeřně herečku a zpěvačku Veroniku Zelníčkovou

Waldemar Malík, který si v Plzni na Borech odpykával osmiletý trest za pokus o vraždu, zemřel ve vězení. Muž v roce...

Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Za vraždu miminka dostala žena 17 let. Podle soudu mu zmáčkla hlavu

Třicetileté ženě z Plzně hrozí za vraždu novorozeněte až výjimečný trest. (1....

Sedmnáct let za mřížemi si má za vraždu svého nechtěného chlapečka odpykat třicetiletá Jana F. Rozhodl o tom plzeňský...

V plzeňské zoo kousl chlapce rys. Dítě nejspíš porušilo návštěvní řád

V plzeňské zoo odchovali dvě mláďata rysa kanadského. (24. 8. 2017)

Asi pětileté dítě kousl do ruky rys v plzeňské zoologické zahradě. Chlapec zřejmě překonal zábranu a dostal se až k...

Další z rubriky

Evangelíci v Chrástu mají altán a skleněný kříž od architekta Vávry

Architekt a herec David Vávra je autorem dřevěného altánu a skleněného kříže...

Evangelíkům i ostatním obyvatelům Chrástu u Plzně od neděle slouží na farní zahradě nový dřevěný altán a čtyřmetrový...

Policie otestuje v Plzeňském kraji další supersport, nově měří rychlost

Policie ČR získala nový hybridní vůz BMW i8 místo toho, který na konci května...

Policie bude testovat další hybridní vůz BMW i8, tentokrát v Plzeňském kraji. Proti předchozím modelům testovaným na...

Policista údajně navedl podřízeného ke zfalšování spisu, stíhá ho GIBS

(ilustrační snímek)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá šéfa přestupkové agendy policejního ředitelství Plzeň-venkov za zneužití...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz