Přípravu vraždy soud nedokázal, za podvod má expolicista platit miliony

  11:26aktualizováno  11:26
Pět let ve vězení, povinnost zaplatit téměř čtyři miliony korun poškozenému, ale i zproštění viny. Takový je závěr plzeňských soudců v případě podvodu a nájemné vraždy, která byla podle obžaloby odhalena ještě dřív, než se stala.

Krajský soud v Plzni projednával případ Jiřího Hladíka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Státní zástupce obžaloval bývalého policistu Jiřího Hladíka, že si objednal likvidaci nepohodlného svědka Davida Přerosta.

Tomu podle spisu začátkem roku 2012 nabídl, že mu pomůže vymoci odškodné 4,75 milionu korun za těžkou nehodu, po které má Přerost trvalé následky.

Jenže miliony, které vymohl Hladíkův známý, rovněž obžalovaný advokát Petr Čechura, nešly na účet poškozeného, ale na konto, ke kterému měl přístup Hladík.

Čechura u soudu odmítl jakékoli pochybení. „Peníze jsem posílal přesně tak, jak jsem měl podle notářsky ověřené listiny. Že je na ní zfalšovaný podpis poškozeného i notářské ověřující razítko jsem netušil,“ vysvětloval.

Hladík na líčení nepřišel, soud ho přesto uznal vinným, že podvodem získal peníze z odškodnění. Dostal za to trest odnětí svobody na pět let nepodmíněně ve vězení s ostrahou. Navíc poškozenému musí zaplatit 3 774 760 korun.

Advokát Petr Čechura byl viny na podvodu zproštěn.

Nepohodlného svědka se údajně chtěl zbavit

V části obžaloby o přípravě vraždy byl Hladík zproštěn viny. Nebylo totiž prokázáno, že se skutek vůbec stal.

Na jaře 2012 se Hladík podle spisu obrátil na recidivistu, že se potřebuje zbavit člověka, který mu dluží tři miliony korun.

„Když ho zabiješ a tělo odstraníš, aby ho nikdo nikdy nenašel, zaplatím za to 600 tisíc korun. Jako důkaz chci fotografii s hlavou oddělenou od těla nebo s vidlemi zabodnutými v krku. Hodně mi na tom záleží, jsem ochotný zaplatit i 800 tisíc,“ zněla podle obžaloby žádost, se kterou se expolicista obrátil na muže, o němž věděl, že má slušně popsaný trestní rejstřík.

„Žádnou vraždu jsem nepřipravoval, jsem nevinný. Vše jsou jen výmysly muže, který mi dlužil peníze z obchodu, který se nakonec neuskutečnil,“ tvrdil u soudu expolicista Hladík.

Tím mužem, který měl Přerosta zavraždit, je recidivista jménem Martin, který podle toho, co vyplynulo ze soudních jednání, byl informátorem jednoho z policistů vyšetřujících vraždy v Plzeňském kraji.

Najatý vrah s kriminalisty nafingoval smrt oběti

Martin nějaký čas oběť dokonce u sebe ukrýval. Pak v lese u Plzně rozřezal na devětadvacetiletém Davidovi oblečení a pokydal ho kečupem, který měl představovat řinoucí se krev. Pak ho vyfotil jako důkaz pro objednavatele vraždy, že svůj úkol splnil.

O pár dní později se scéna s mrtvolou opakovala. Už to nebylo v lese, ale David byl ve sklepě některé z policejních budov v Plzni, kde společně s kriminalisty fingoval svou násilnou smrt. Martin totiž policistům oznámil, že byl najat na vraždu. Policista, který vše inscenoval, Davida obmotal provazem a pak fotografoval.

"Prvního června 2012 obviněnému expolicistovi ukázal (Martin, pozn. red.) v Klatovech jako důkaz usmrcení fotografie svázaného poškozeného ve svém fotoaparátu, čímž v něm vzbudil dojem už vykonané vraždy. Chtěl za to slíbených osm set tisíc korun, které ale nedostal," uvedl státní zástupce Martin Rykl.

Detektivové prý Hladíka v lese zmlátili

Hladíka několik dnů poté zatkla policejní zásahovka a skončil v cele. Když měl soudce rozhodovat o vzetí do vazby, začal si stěžovat, že ho cestou policisté zmlátili. Na těle měl skutečně několik modřin. Jako obžalovaní kvůli tomu skončili před soudem dva policisté z takzvané mordparty.

Hladík tam popisoval, jak ho po loňském zatčení při převozu do Plzně odvezli policisté do lesa, tam ho zbili, nutili ho hrabat hrob a u hlavy měl nataženou pistoli.

"Z těch mužů mám stále strach, i kvůli nim beru ve vazbě antidepresiva," tvrdil ve svědectví proti policistům Vladimíru Krocovi a Luďku Šilhánkovi.

Kroc, který tehdy jel přímo v autě, které po zatčení převáželo Hladíka na policii do Plzně, i Šilhánek, který jel za nimi se zpožděním několika minut, obvinění vytrvale odmítali.

"Musel bych být šílený, abych si vzal deset lidí ze zásahovky, které neznám, a jel někoho mučit někam do lesa," řekl na to Kroc.

Zatímco Šilhánek byl obvinění zproštěn, Krocovi soud vyměřil čtyřletou podmínku. Verdikt není pravomocný, odvolali se proti němu Kroc i státní zástupce.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Další z rubriky

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

Náctiletí z chudých rodin často podléhají tlaku, místo vzdělávání pracují

Vlastimila Feistingerová je koordinátorkou služeb plzeňské pobočky Člověka v...

Žijí v ubytovnách, potýkají se s dluhy a často mají jen základní vzdělání. Jejich děti ve škole propadají a pokud se...

Policie vyšetřuje týrání zvířat ve Zbůchu, veterinářka musela utratit koně

Koňský výběh ve Zbůchu u Plzně, veterinářka musela o víkendu utratit...

Policie vyšetřuje týrání zvířat v soukromém areálu ve Zbůchu na Plzeňsku. Ustájení koně neměli podle místních krmení a...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz