Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přípravu vraždy soud nedokázal, za podvod má expolicista platit miliony

  11:26aktualizováno  11:26
Pět let ve vězení, povinnost zaplatit téměř čtyři miliony korun poškozenému, ale i zproštění viny. Takový je závěr plzeňských soudců v případě podvodu a nájemné vraždy, která byla podle obžaloby odhalena ještě dřív, než se stala.

Krajský soud v Plzni projednával případ Jiřího Hladíka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Státní zástupce obžaloval bývalého policistu Jiřího Hladíka, že si objednal likvidaci nepohodlného svědka Davida Přerosta.

Tomu podle spisu začátkem roku 2012 nabídl, že mu pomůže vymoci odškodné 4,75 milionu korun za těžkou nehodu, po které má Přerost trvalé následky.

Jenže miliony, které vymohl Hladíkův známý, rovněž obžalovaný advokát Petr Čechura, nešly na účet poškozeného, ale na konto, ke kterému měl přístup Hladík.

Čechura u soudu odmítl jakékoli pochybení. „Peníze jsem posílal přesně tak, jak jsem měl podle notářsky ověřené listiny. Že je na ní zfalšovaný podpis poškozeného i notářské ověřující razítko jsem netušil,“ vysvětloval.

Hladík na líčení nepřišel, soud ho přesto uznal vinným, že podvodem získal peníze z odškodnění. Dostal za to trest odnětí svobody na pět let nepodmíněně ve vězení s ostrahou. Navíc poškozenému musí zaplatit 3 774 760 korun.

Advokát Petr Čechura byl viny na podvodu zproštěn.

Nepohodlného svědka se údajně chtěl zbavit

V části obžaloby o přípravě vraždy byl Hladík zproštěn viny. Nebylo totiž prokázáno, že se skutek vůbec stal.

Na jaře 2012 se Hladík podle spisu obrátil na recidivistu, že se potřebuje zbavit člověka, který mu dluží tři miliony korun.

„Když ho zabiješ a tělo odstraníš, aby ho nikdo nikdy nenašel, zaplatím za to 600 tisíc korun. Jako důkaz chci fotografii s hlavou oddělenou od těla nebo s vidlemi zabodnutými v krku. Hodně mi na tom záleží, jsem ochotný zaplatit i 800 tisíc,“ zněla podle obžaloby žádost, se kterou se expolicista obrátil na muže, o němž věděl, že má slušně popsaný trestní rejstřík.

„Žádnou vraždu jsem nepřipravoval, jsem nevinný. Vše jsou jen výmysly muže, který mi dlužil peníze z obchodu, který se nakonec neuskutečnil,“ tvrdil u soudu expolicista Hladík.

Tím mužem, který měl Přerosta zavraždit, je recidivista jménem Martin, který podle toho, co vyplynulo ze soudních jednání, byl informátorem jednoho z policistů vyšetřujících vraždy v Plzeňském kraji.

Najatý vrah s kriminalisty nafingoval smrt oběti

Martin nějaký čas oběť dokonce u sebe ukrýval. Pak v lese u Plzně rozřezal na devětadvacetiletém Davidovi oblečení a pokydal ho kečupem, který měl představovat řinoucí se krev. Pak ho vyfotil jako důkaz pro objednavatele vraždy, že svůj úkol splnil.

O pár dní později se scéna s mrtvolou opakovala. Už to nebylo v lese, ale David byl ve sklepě některé z policejních budov v Plzni, kde společně s kriminalisty fingoval svou násilnou smrt. Martin totiž policistům oznámil, že byl najat na vraždu. Policista, který vše inscenoval, Davida obmotal provazem a pak fotografoval.

"Prvního června 2012 obviněnému expolicistovi ukázal (Martin, pozn. red.) v Klatovech jako důkaz usmrcení fotografie svázaného poškozeného ve svém fotoaparátu, čímž v něm vzbudil dojem už vykonané vraždy. Chtěl za to slíbených osm set tisíc korun, které ale nedostal," uvedl státní zástupce Martin Rykl.

Detektivové prý Hladíka v lese zmlátili

Hladíka několik dnů poté zatkla policejní zásahovka a skončil v cele. Když měl soudce rozhodovat o vzetí do vazby, začal si stěžovat, že ho cestou policisté zmlátili. Na těle měl skutečně několik modřin. Jako obžalovaní kvůli tomu skončili před soudem dva policisté z takzvané mordparty.

Hladík tam popisoval, jak ho po loňském zatčení při převozu do Plzně odvezli policisté do lesa, tam ho zbili, nutili ho hrabat hrob a u hlavy měl nataženou pistoli.

"Z těch mužů mám stále strach, i kvůli nim beru ve vazbě antidepresiva," tvrdil ve svědectví proti policistům Vladimíru Krocovi a Luďku Šilhánkovi.

Kroc, který tehdy jel přímo v autě, které po zatčení převáželo Hladíka na policii do Plzně, i Šilhánek, který jel za nimi se zpožděním několika minut, obvinění vytrvale odmítali.

"Musel bych být šílený, abych si vzal deset lidí ze zásahovky, které neznám, a jel někoho mučit někam do lesa," řekl na to Kroc.

Zatímco Šilhánek byl obvinění zproštěn, Krocovi soud vyměřil čtyřletou podmínku. Verdikt není pravomocný, odvolali se proti němu Kroc i státní zástupce.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz