Obžalovaný Richard Šlais u soudu v Plzni.

Obžalovaný Richard Šlais u soudu v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Partnerce chtěl pomoci zemřít a připravit ji o peníze, dostal šest let

  • 0
Krajský soud potrestal Richarda Šlaise z Plzeňska šesti lety vězení za podvod a účast na sebevraždě. Soud má za prokázané, že asistoval své duševně nemocné partnerce, která si chtěla vzít život, a navíc ji připravil o peníze. Verdikt zatím není pravomocný.

Šlais si má trest odpykat ve věznici s ostrahou. Soud neuvěřil jeho tvrzení, že své družce nesháněl léky, kterými se chtěla otrávit, a že s ní nebyl v době, kdy pilulky spolykala.

Naopak soud má za prokázané, že si Šlais vzal od své partnerky dva tisíce korun a na její přání obstaral balení antidepresiva Citalec.

"Poškozená si pak ve vodě rozpustila 50 tablet tohoto léku a v přítomnosti obžalovaného je vypila. K dokonání sebevraždy ale nedošlo, protože když se ženě udělalo nevolno a měla bolesti, požádala obžalovaného, aby přivolal záchrannou službu. Žena pak skončila na anesteziologicko-resuscitační klinice Fakultní nemocnice v Plzni kvůli intoxikaci antidepresivy," uvádí se v rozsudku.

Soud také Šlaise uznal vinným, že podvodem usiloval o peníze své družky. Podle verdiktu přesvědčil partnerku, aby zrušila své penzijní pojištění a raději si zřídila úrazové pojištění. Tvrdil jí, že peníze ze zrušeného penzijního pojištění budou převedeny na úrazovou pojistku a po její smrti je dostanou její děti.

Žena byla duševně nemocná, soud byl přísnější

Z necelých 70 tisíc ze spoření prý ženiny děti měly v případě její smrti dostat z úrazové pojistky 1,5 milionu a k tomu ještě 10 tisíc korun na pohřeb.

Jenže žena netušila, že peníze ze zrušeného penzijního pojištění nechá její partner poslat na účet svého příbuzného. Z nich 60 tisíc Šlais podle spisu použil sám pro sebe. Asi po roce pak ženě peníze vrátil. Ona pak žádala o to, aby muž nebyl trestaný za to, že jí pomáhal se sebevraždou.

Podle původní obžaloby Šlaisovi hrozilo za účast na sebevraždě pět let vězení, soud ale jeho jednání posuzoval podle přísnějšího paragrafu. Obžalovaný totiž pomáhal se sebevraždou ženě s duševní poruchou, za což trestní zákoník ukládá až dvanáct let vězení. Čtvrteční verdikt zatím není pravomocný.

,