Soudní síň. Ilustrační foto

Soudní síň. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Soud poslal kamioňáka za vážnou nehodu v opilosti na tři roky za mříže

  • 1
Trest tři roky vězení a pět let zákaz řízení vyměřil plzeňský krajský soud řidiči kamionu Pavlu Skořenému. Potrestal ho za vážnou nehodu, při které opilý šofér havaroval se svým kamionem na výpadovce z Plzně.

Nehoda se odehrála v září 2007. Krátce po půl čtvrté ráno jel z centra Plzně směrem na Prahu tahač. Projel křižovatkou uprostřed kopce, najednou se auto stočilo doleva, překonalo travnatý středový pás a nakonec se kolos v protisměru po nárazu do sloupu zabořil do protihlukové stěny na Rokycanské třídě.

Záchranáři tehdy odvezli do nemocnice zraněného Skořeného i jeho parťáka z auta. V pět hodin ráno, hodinu a půl po bouračce, měl dvaatřicetiletý Skořený v krvi 1,63 promile alkoholu.

"Já jsem v době nehody neřídil, byl jsem v kabině vzadu na lehátku. Řídil kolega Čep. Po nehodě přelezl od volantu na sedadlo spolujezdce," tvrdil před soudem Skořený. Zpochybňoval při tom všechna zjištění znalců.

U téhle bouračky byla situace o to složitější, že oba muži v náklaďáku byli opilí.

Druhý muž, který byl v době nehody v kabině, soudcům ani znalcům navíc popis události už nezopakuje. Mezi tím zemřel.

Proč by těžce zraněný muž přelézal na místo spolujezdce?

Proč soudce nevěřil Skořenému, který těsně před rozsudkem v rámci svého posledního slova přes hodinu vysvětloval, že auto prorážející protihlukovou zeď nemohl řídit?

Jedním z hlavních argumentů bylo těžké zranění muže, kterého svědci a pak i záchranáři našli ve zdemolované kabině na místě spolujezdce.

"První byla na místě žena z auta, se kterým se tahač téměř srazil. U zraněných byla v řádu sekund, maximálně desítek sekund po nehodě. Muž na místě spolujezdce měl těžce poraněné obě nohy, podle znalce to bylo pro něj tak bolestivé, že kvůli bolesti zřejmě ztrácel i vědomí. Jak by se v řádu sekund dokázal přeplazit jen po loktech přes volant na sedadlo spolujezdce, vzít své zpřelámané nohy a přehodit je před sklo, když kvůli bolestem upadal do bezvědomí? Co by ho k tomu vedlo?" vysvětlil soudce klíčový moment pro svůj verdikt.

Podle státního zástupce Libora Řeřichy je vozidlo v rukou Skořeného smrtící zbraní, protože jako šofér nemá kvůli opilosti problém poprvé. Proto chtěl pro obžalovaného přísný trest. Proti třem letům vězení a pětiletému zákazu řízení se Skořený okamžitě po vynesení rozsudku odvolal ke krajskému soudu.

Ve vězení už ale Skořený sedí. Odpykává si tam trest za to, že byl znovu přistižen při jízdě v opilosti a to i v době, kdy už za stejný prohřešek přišel o řidičský průkaz.