Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policista dostal podmínku, podle soudu zadrženému zlomil obuškem žebro

  11:02aktualizováno  11:02
Okresní soud Plzeň-město uložil dvouletou podmínku policistovi Michalu Kaprasovi za to, že loni na plzeňské služebně zbil obuškem zadrženého muže a zlomil mu žebro.

Policista Michal Kapras. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud uznal Michala Kaprase vinným ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z ublížení na zdraví. Uložil mu osmnáctiměsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou roků. Poškozenému muži musí zaplatit 25 tisíc korun jako odškodnění.

„Soud má za prokázané, že obžalovaný napadl poškozeného nejméně deseti údery do horní části těla, když si poškozený sedal. Pro použití donucovacích prostředků nebyl zákonný důvod,“ zaznělo v odůvodnění rozsudku.

Soudkyně Martina Hiřmanová obžalovanému neuložila zákaz činnosti. „Už jen pravomocné uznání viny za úmyslný trestný čin totiž podle zákona znamená následné propuštění od policie,“ zdůvodnila Hiřmanová.

Verdikt ale zatím není pravomocný, obžalovaný se hned odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu. Kaprasovi hrozilo až pět let vězení.

Incident se odehrál loni 1. března v noci. Tehdy policejní hlídka přivezla na služebnu Luďka B., který měl konflikt s otcem své přítelkyně a na místě odmítal prokázat svoji totožnost.

Obuškem jsem dostal i přes ruce, tvrdí poškozený

„Když jsme ho vedli, byl agresivní, nadával. Byl z něj cítit alkohol. Já mu řekl, že zjišťujeme jeho totožnost. Z jeho strany jsem slyšel jen hrubé urážky. Řekl jsem mu, že když nám poskytne iniciály, jen je ověříme, a bude moci odejít. Jeho agrese se stupňovala,“ hájil se Kapras.

Soudu řekl, že obušek chtěl použít jen na zastrašení, když se muž nečekaně zvedl a udělal proti němu krok.

Podle Kaprase muž napřáhl ruku a řekl, že už toho má dost a s policisty nebude ztrácet čas. „Říkal, že dělal zápasy. Vzal jsem obušek, myslel jsem, že se zklidní. Ale mělo to opačný efekt. Udeřil jsem ho do ruky pod rameno. Jeho to ještě více rozlítilo. Udělal další pohyb ke mně. Dal jsem mu ještě několik ran, dokud si nesedl na lavici,“ uvedl policista. Muž se pak podle jeho slov uklidnil a s policisty komunikoval normálně.

Luděk B. však události popisoval jinak. Policisté mu prý řekli, ať dá ruce nahoru. Prohledali ho a vytáhli mu z kapsy mobil.

„Jak jsem dal ruce dolů, zůstalo mi vyhrnuté tričko. Chtěl jsem si ho srovnat. Řekli mi, ať si sednu. Než jsem dosedl, jeden do mě začal mlátit asi kovovým obuškem. Cítil jsem první tři čtyři rány. Nevím, kolik jich bylo. Čekal jsem, až to skončí. Jednu jsem dostal obuškem i přes ruce, co jsem měl před obličejem,“ vypovídal před soudem Luděk B.

Policista nesepsal úřední záznam, jak ukládají předpisy

Po napadení mu prý policisté řekli, ať odejde. Luděk B. si cestou k východu před bezpečnostní kamerou v budově poodhrnul tričko, aby bylo vidět, jak má zmlácená záda.

„Z mobilu mi (policisté) vyhodili SIM kartu, abych si nemohl zavolat ani záchranku,“ tvrdí poškozený. Domů ho prý odvedli neznámí lidé, až pak mu přátelé zavolali záchranku.

Obžalovaný policista ale tvrdí, že ještě v budově nabízel Luďkovi B. hned dvakrát, jestli chce přivolat záchranku. Prý to pokaždé odmítl.

Luděk B. pak vše oznámil na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Podle spisu měl po úderech obuškem jedno žebro zlomené, další naražená a také poškozený zubní můstek v ústech.

Ze spisu také vyplývá, že policista Kapras o použití donucovacího prostředku nesepsal do 24 hodin úřední záznam, přestože to nařizují předpisy. Nejprve to odložil, protože se necítil dobře a když se dozvěděl, že GIBS zajišťuje na služebně místo činu, vše zatajil. Na inspekci pak šel sám až v červnu, aby vše vysvětlil.

Michal Kapras je stále policistou. Uniformu obléká od roku 2010. V roce 2012 dostal cenu od primátora za záchranu lidských životů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Najdete na iDNES.cz