Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud otevřel obří podvod s fakturami. Čtení obžaloby zabralo dvě hodiny

  14:43aktualizováno  14:43
Čtyřiatřicet lidí, kteří podle obžaloby okradli stát o desítky milionů korun, stanulo v úterý před soudem. Sedmatřicetiletá Romana Baxová Průchová vyráběla šest let faktury, které si kupovali podnikatelé a poté je zařazovali do účetnictví. Státní zástupce četl v úterý rozsáhlou obžalobu více než dvě hodiny.

Právníci obviněných. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Státní zástupce Marek Solar při několikahodinovém čtení tlusté obžaloby spotřeboval řadu kapesníků, kterými si otíral pot z čela. Při čtení obžaloby, která má 252 stran, popisoval, jak podnikatelé s využitím služeb Baxové Průchové šetřili na daních.

Čtyřiatřicet obžalovaných mělo okrádat stát na daních.

Právní zástupci obviněných.

Princip byl velice jednoduchý. Souzená žena podle obžaloby vyráběla od roku 1999 celých šest let faktury a další účetní doklady, které si kupovali podnikatelé, a pak je zahrnovali do výkazů hospodaření svých firem.

Tím si zvyšovali náklady a snižovali daňový základ, takže státu pak na daních zaplatili ročně o tisíce až miliony korun méně. "Někteří obvinění v účetnictví použili až desítky takových dokladů," uvedl státní zástupce. Obžalovaným hrozí až 10 let vězení.

V soudí síni se musel ztrojnásobit počet stolů pro advokáty

O zaplacení dlužných daní od obviněných z celé republiky se u soudu přihlásily finanční úřady z Prahy, Plzeňska, Tachovska i Kralup nad Vltavou. Stát v případech zadokumentovaných obžalobou přišel na daních nejméně o 100 milionů korun.

Aby soud mohl vůbec začít, celé pondělí se v soudní síni stěhovalo. V soudní síni se ztrojnásobil počet stolů pro advokáty, aby si měli kam položit spisy, před jejich stoly pracovníci soudu nastavěli lavice pro obviněné.

Čtyřiatřicet obžalovaných mělo okrádat stát na daních.
Čtyřiatřicet obžalovaných mělo okrádat stát na daních.

Už samotný začátek soudu byl ve srovnání s běžnými případy organizačně náročný. "Pro advokáty jsou připravené stoly, obžalovaní budou sedět před nimi. Všechny ostatní prosím až dozadu," organizoval soudce Milan Štejr zasedací pořádek.

Pak si jednotlivě kontroloval, kteří obžalovaní k soudu osobně přišli. Z 34 jich v soudní síni aspoň na začátku bylo 23. Někteří se dopředu omluvili a zároveň požádali soud, aby se celé jednání uskutečnilo v jejich nepřítomnosti.

Kdy případ skončí nikdo nedokáže odhadnout

Mezi těmi, kteří k soudu dorazili, byla i Romana Baxová Průchová. Na lavici pro obžalované skrývala před veřejností svoji tvář. Ještě před tím, než začal státní zástupce číst obžalobu, požádala souzená žena, aby u soudu nemusela být přítomná, protože má malé dítě. Soudce žádosti vyhověl.

Vzápětí soudce zavalila lavina žádostí dalších obviněných, kteří chtěli soud opustit. Nakonec v soudní síni zůstalo 12 obžalovaných a 26 advokátů.

Zatím nikdo nedokáže odhadnout, kdy soud tento případ skončí. "V současné chvíli má spis přes 32 tisíc stran," upřesnila mluvčí soudu Alexandra Vaňková.

Za posledních deset let je u plzeňského krajského soudu včera otevřený případ kauzou s největším počtem obžalovaných. Ale k rekordu mají daleko. Koncem 80. let minulého století soud otevřel případ 127 obžalovaných, kteří ve velkém kradli v pivovaru. Soud tehdy jednal na zimním stadionu, protože jinam by se všichni obžalovaní a advokáti nevešli.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz