Plzeňský krajský soud zprostil obžaloby muže, který přejel cyklistu ležícího na silnici. (Ilustrační snímek)

Plzeňský krajský soud zprostil obžaloby muže, který přejel cyklistu ležícího na silnici. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud osvobodil řidiče, který za tmy přejel muže ležícího na silnici

  • 58
Plzeňský krajský soud osvobodil řidiče Bohumila Dlouhého, který předloni v říjnu v Rokycanech přejel muže ležícího na silnici. Ještě před nehodou, která se stala za tmy, jel totiž muž na kole a bočně se střetl s jiným autem. Podle znalce navíc Dlouhý nemohl střetu zabránit.

Dlouhý se hájil, že tělo v tmavém oblečení uviděl až pár metrů před autem. Myslel si prý, že je to pytel. Jel tehdy ve svém renaultu po silnici od Oseku do centra města. Tragédie se odehrála kousek od odbočky do nemocnice za tmy a deště.

"Předmět na silnici na mostě jsem viděl asi na třicet metrů. Začal jsem brzdit, ale přejel jsem ho. Původně jsem si myslel, že je to černý pytel s odpadem, který někdo vhodil do silnice. V těchto dnech kolem silnice uklízeli a tyhle pytle tam používali. I když jsem brzdil, přejel jsem to," popsal Dlouhý.

Že autem přejel třiapadesátiletého muže v černých kalhotách a tmavošedé bundě Dlouhý zjistil, až když zastavil.

A jak se muž na silnici dostal? Podle řidiče opelu, který u soudu svědčil, jel muž před nehodou na kole a bočně se srazil s jeho autem. "Předjížděl jsem kličkujícího cyklistu. Čekal jsem pak na něj o kus dál, protože mi při manévru poškodil zrcátko, ale pořád nejel. Jel jsem zpátky k mostu, ale on tam už ležel," líčil při výpovědi řidič opelu.

Cyklista zemřel na místě, kde ho renault přejel. Znalci v těle mrtvého zjistili 1,86 promile alkoholu. V případě souzeného Dlouhého se vše odvíjelo od toho, zda mohl auto za deště zastavit ještě před ležícím tělem.

Kdyby měl cyklista oblečení s reflexními prvky, možná by žil

Znalec spočítal, že před nehodou jelo auto rychlostí nejméně 62 kilometrů v hodině. Doplnil, že běžná reakční doba řidiče při jízdě v obci se pohybuje kolem 1,2 sekundy. Taková doba uplyne od okamžiku, kdy šofér spatří překážku do okamžiku, než začne brzdit. Mimo obec se počítá se dvěma sekundami.

Podle znalců by tak Dlouhý muže přejel, i kdyby jel pomaleji. "Při spatření předmětu na vzdálenost třicet metrů a obvyklé reakční době by došlo ke střetu i při rychlosti nižší než padesát kilometrů v hodině," citoval soudce Eduard Wipplinger z posudku. Navíc podle odborníků viditelnost ztěžovaly Dlouhému na mokré silnici i odrazy světel od protijedoucího auta.

"Pokud by se stejná událost stala v místě, kde je restaurace, diskotéka nebo se koná zábava, tedy kde se lidé mohou na silnici vyskytovat, byla by situace jiná. Ale v místě, kde je minimální pohyb osob, nemůže řidič předpokládat, že na silnici bude ležet člověk," odůvodnil mimo jiné verdikt soudce Wipplinger.

Kdyby měl cyklista na sobě oblečení s reflexními prvky, k nehodě možná vůbec nemuselo dojít. "Reflexní prvky na oblečení jsou za tmy viditelné i na 200 metrů, bílá igelitová taška na 80 metrů," upozorňuje Václav Ircing ze společnosti BESIP.

Verdikt soudu je pravomocný. Dlouhému přitom hrozily za usmrcení z nedbalosti až tři roky vězení.