Fehim Hanuša žádající o zrušení trestu u plzeňského soudu

Fehim Hanuša žádající o zrušení trestu u plzeňského soudu | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud odmítl pustit z vězení Srba, který před 12 roky střílel na policisty

  • 1
Srb Fehim Hanuša se z vězení na svobodu jen tak nedostane. Rozhodl o tom plzeňský soud, když omítl návrh na obnovu jeho procesu. Nic se tak nemění na 25letém trestu za přestřelku v roce 1998. Jeden policista tehdy v Letkově u Plzně zemřel a druhý byl vážně zraněn.

Hanuša soudu navrhl, aby vyslechl dvě svědkyně, které měly vnést nové skutečnosti do jeho případu.

"Jedné z nich jsem telefonoval těsně před tím, než začala honička s policisty. Její svědectví je pro nové posouzení případu zásadní," argumentoval šestapadesátiletý Hanuša.

Soudce Tomáš Bouček návrhy Hanuši odmítl. Jedna žena vypovídala už v přípravném řízení a jejím výslechem se zabývalo už jedno z předchozích řízení o obnovu procesu.

"To není nový důkaz. Soud je přesvědčený, že i události kolem hovoru z telefonní budky v Plzni těsně před honičkou s policisty byly v předchozím řízení dostatečně objasněny. Odsouzený v přípravném řízení tvrdil, že chtěl volat z budky do Německa, ale tam se nedovolal, proto z ní chtěl odejít," argumentoval soudce, proč výslech svědkyně nepovažuje za nutný.

Hanuša se dnes u soudu vzdal práva na odvolání a verdikt soudu tak je právoplatný. Jak z Hanušovy řeči před soudem vyplynulo, teď se bude snažit, aby byl vydán z českého vězení do Srbska.

O obnovení svého procesu v Česku už žádal několikrát, ale nikdy neuspěl.

PŘípad HANUŠA

V červnu 1998 se u telefonní budky v Plzni na Slovanech dostal Hanuša do konfliktu s člověkem, který chtěl také telefonovat. Ten na Hanušu a jeho syna přivolal policisty, před nimž Hanušovi začali ujíždět.

Honička skončila u Letkova na Plzeňsku přestřelkou. Hanuša zabil jednoho policistu a druhého těžce zranil. Také Hanuša a jeho syn byli při přestřelce zraněni. Hanušovi soud vyměřil 25 let, jeho synovi 14 let vězení. Hanuša tvrdil, že netušil, kdo ho pronásleduje a bál se o život.

Hanuša se nedostal do přestřelky s policisty poprvé. V roce 1995 ho jela do Chlustiny na Berounsku zatknout zásahovka. Byl podezřelý ze znásilnění. Když komando vtrhlo do jeho domku, Hanuša se bránil se zbraní v ruce. Přežil těžké průstřely. Podezření, že na Rokycansku znásilnil ženu, byl později zbaven. Podle psychologů se u Hanuši právě po téhle přestřelce rozvinula nenávist k policistům.