Soud odmítl vyhlásit konkurz Pilsen Steel, schválil reorganizační plán

  14:09aktualizováno  14:09
Plzeňský soud v pátek schválil reorganizační plán plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel v úpadku. Stejně jako většina věřitelů i insolvenční správce odmítl konkurz podniku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Díky tomu poběží výroba v podniku dále bez omezení a firma uspokojí jedno procento ze všech pohledávek věřitelů, kterým Pilsen Steel dluží 4,5 miliardy korun.

Firmu léta vlastní ruský podnikatel Igor Šamis. Většinu z výše zmíněné pohledávky, částku 3,2 miliardy korun, dluží podnik ruské státní Vněšekonombance. Hlavně ona tedy rozhodla o tom, že firma nezbankrotuje a že se bude naplňovat takzvaný reorganizační plán.

Podle právníka Pilsen Steelu Petra Kališe spočívá v tom, že VEB Capital, což je dceřinná firma Vněšekonombanky, složí na účet insolvenčního správce 50 milionů korun k úhradě pohledávek. "Reorganizace je jednoznačná jistota pro všechny," uvedl Kališ.

To si však nemyslí Jan Válek, zástupce jednoho z věřitelů, firmy Lenox, která hutím dodávala rudu na výrobu železa. Přihlásila pohledávku ve výši 156 milionů korun, z které se jí po reorganizaci vrátí zhruba procento, tedy 1,5 milionu.

"Majitel si podle mě nezaslouží novou šanci v podobě dalšího fungování. Podnik by měl dostat někdo jiný, takto má reorganizace jediný výsledek - že zůstává stejný majitel i management a všichni ostatní přijdou o 99 procent svých pohledávek. Pilsen Steel by se měl prodat v konkurzu a tím by nový majitel dostal šanci předvést lepší hospodaření," myslí si Válek.

Již dříve zájem o firmu deklaroval miliardář Karel Komárek a jeho firma KKCG. Ta místo konkurzu a následného získání firmy mohla poskytnout hutím překlenovací úvěr ve výši kolem půl miliardy korun.

"Je škoda, že konkurz soud neprohlásil už před rokem. Za rok firma prohospodařila dalších zhruba 400 milionů korun," uvedl Válek.

Pavel Ratislav, personální ředitel Pilsen Steelu, je ale přesvědčený o tom, že zvýšením výroby v podniku, který dnes jede na polovinu kapacity, se ztráta obrátí v zisk.

Pavel Tropp z věřitelské firmy Dinatro (uplatňuje pohledávku ve výši šest milionů korun) si myslí, že dění kolem Pilsen Steelu je podivné. Podle něj vše zavání tunelováním podniku, na které doplatili věřitelé.

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Zastupitelé zvolili primátora Plzně, stal se jím už podruhé Martin Baxa

Martin Baxa z ODS se ujal vedení města Plzně. Primátorský řetěz mu předal...

Po čtyřleté pauze se Martin Baxa z ODS stal opět primátorem města Plzně. Na čtvrtečním ustavujícím zasedání o tom...

Fotky, tácky, noviny. Do brány pivovaru uložili vzkaz dalším generacím

Zástupci Plzeňského Prazdroje uložili do Jubilejní brány schránku s dobovými...

Fotografie, pivní tácky, noviny i poselství budoucím generacím vložili zástupci Plzeňského Prazdroje do měděné pamětní...

Houkající vůz strážníků jel na červenou, střetl se s osobním autem

Při nehodě vozidla plzeňských městských strážníků a osobního auta se zranili...

Plzeňští policisté vyšetřují od středečního odpoledne nehodu strážníků. Ti vjeli se zapnutými majáky na červenou do...

Najdete na iDNES.cz