Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž obžalovaný z vraždy kvůli nenaplněné lásce se u soudu rozplakal

  13:46aktualizováno  13:46
V afektu a zkratkovitě jednal podle psychiatra Jaroslav Hrdlička z Tymákova obžalovaný z vraždy přítele své nevlastní sestry. Do dívky byl zamilovaný, ale ona jeho city neopětovala. V soudní síni se ve čtvrtek rozplakal. "Dal bych cokoli, abych to mohl vzít zpátky," řekl.

Jaroslav Hrdlička u Krajského soudu v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Devětadvacetiletý Jaroslav Hrdlička neudržel slzy, když ho soudce Martin Kantor vyzval k poslednímu slovu před tím, než se senát šel radit o jeho trestu.

"Je mi vše strašně, strašně moc líto. Dal bych cokoli, abych to mohl vzít zpátky. Chtěl bych se omluvit pozůstalým, ale nedokážu to. Udělal jsem něco, co jsem udělat neměl. Následky si ponesu já, budu to mít před očima po celý život. Omlouvám se, ale dál nemůžu," řekl Hrdlička, než ho pláč přemohl.

Vražda se stala loni 14. září večer na cestě mezi Mešnem a Příkosicemi na Rokycansku. Obžalovaný už byl v tu dobu frustrovaný z toho, že nevlastní sestra, do níž byl zamilovaný, neopětuje jeho city. Když se o ní osudného večera nehezky vyjádřil její přítel, Hrdlička ho po hádce napadl kladivem. To měl v dodávce, kterou používal jako truhlář k podnikání.

Podle znalců poškozeného nejméně osmkrát udeřil do hlavy, zejména do zátylku. Tři rány byly tak silné, že prorazily i lebeční kosti. Muž zřejmě na chvíli ztratil vědomí. Pak ho Hrdlička ještě podle obžaloby dvakrát silně bodl do pravé strany krku. Nůž poškodil i obratle páteře.

Z pořezaných rukou oběti lékaři dospěli k závěru, že se snažil útokům nože bránit. "Příčinou smrti bylo vykrvácení. Poranění způsobená kladivem by poškozený zřejmě přežil," připustila soudní patoložka Eva Čechová.

"Pokud je pravdivá verze, kterou obžalovaný uvádí, bylo to zkratkovité jednání v prostém afektu vzteku," prohlásil psychiatr Václav Fait.

Bratr Jaroslava Vojtěch zavraždil otce a macechu

Podle znalců ale není pobyt Jaroslava Hrdličky na svobodě nebezpečný a šance na jeho nápravu ve vězení je nadějná. Navíc v jeho životě zjistili mnoho případů, kdy se angažoval ve prospěch druhých.

Zažil také týrání ze strany otce a macechy. Oba je v roce 2012 v tymákovském domku zavraždil Jaroslavův o tři roky mladší bratr Vojtěch. Byla to údajně pomsta za psychické i fyzické týrání bratrů i obou nevlastních sester.

Hlavní líčení u Krajského soudu v Plzni s Vojtěchem Hrdličkou, obžalovaným z

Druhý z bratrů Vojtěch Hrdlička, který zavraždil otce a macechu.

Poslední kapkou prý bylo, když Hrdličkovi údajně chtěli získat do vlastní péče i Jaroslavova malého syna. Loni poslal soud Vojtěcha na 19 let do vězení.

Jaroslav je na něj podle znalců hodně fixovaný stejně jako na nevlastní sestry. Podle psycholožky Karolíny Malé jsou vztahy mezi sourozenci v podobných rodinách, v jaké vyrůstal, velmi propletené a komplikované.

Za vraždu hrozí Jaroslavu Hrdličkovi až 18 let vězení. Státní zástupce Martin Rykl navrhuje trest mezi 15 až 17 lety. Obhájce Tomáš Záraz v závěrečné řeči mluvil o trestu mezi 10 až 14 lety a v mírnějším typu věznice.

"Dříve byl svědkem týrání nevlastních sester. teď, když byl do jedné z nich zamilován, vnímal jednání jejího partnera jako její ponižování. Chtěl napsat pozůstalým omluvný dopis. Několikrát ho začal psát, ale žádný nedopsal. Když jsem se ho ptal, říkal, že všechna slova, která napsal, na něj působila jako klišé ve srovnání s tím, co způsobil," uvedl obhájce Tomáš Záraz.

Rozsudek soud vynese příští týden.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz