Bývalý vykonavatel soudního exekutora Marek Ředina se svým obhájcem u...

Bývalý vykonavatel soudního exekutora Marek Ředina se svým obhájcem u plzeňského soudu. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Chovali se jako komando, popsal muž počínání exekutora a jeho pomocníků

  • 124
Praktiky bývalého vykonavatele soudního exekutora Marka Řediny popisoval před soudem v Plzni Jan Š., jehož dcera Lucie se podle žalobce stala obětí vydírání. Ředina čelí obžalobě, že ji přinutil, aby zaplatila část otcova dluhu, jinak že jí vystěhuje byt. Její otec s ní přitom nebydlel.

"Přišli hoši v černém a chovali se jako komando. Používali mafiánské praktiky. Dcera telefonovala ráno mé ženě, že jí do baráku násilně vtrhla skupina lidí na základě exekučního příkazu," popisoval události ze 6. prosince roku 2011 otec Lucie Š. Právě kvůli jeho třísettisícovému dluhu vykonavatel s asistenty za ženou přišel. 

"Hrozili, že zabaví všechny movité věci. Nakonec Ředina řekl, že když zaplatíme zálohu sto tisíc, nic nezabaví," pokračoval muž, který do domu dorazil zhruba dvě hodiny po exekutorském týmu.

Dcera se prý nakonec rozhodla, že zaplatí. "Udělala to hlavně kvůli tomu, že se bála o děti, z nichž jedno bylo onkologicky nemocné," uvedl Jan Š. Žena tehdy měla teprve sedmiměsíční dvojčata.

Společně s dcerou se Janu Š. podařilo sehnat požadovaných sto tisíc. Vykonavatel věci nezabavil. Žena si ale nadlouho neoddechla. Ředina se vrátil po čtrnácti dnech s tím, že její otec, který měl v místě trvalé bydliště, nezaplatil zbylých 200 tisíc korun, a proto její majetek odveze.

Ženu jsem do ničeho nenutil, hájí se Ředina

Ředina se hájí tím, že žádný nátlak na poškozenou nevytvářel. "Nabídl jsem jí možnost částečné úhrady dluhu, s čímž souhlasila. Sdělila mi, že to zaplatí proto, abychom z domu nic neodvezli. Do ničeho jsem ji nenutil. Z mého pohledu jsem nijak nepochybil," citoval Ředinovu výpověď server Novinky.cz.

Za vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby hrozí Ředinovi až osm let vězení. V minulosti už byl trestaný. O práci přišel už v červnu 2012.

"Od 30. 6. 2012 není oprávněn k provádění jakýchkoliv úkonů v exekučním řízení," informovala mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová s tím, že Ředina nevrátil exekutorský průkaz.

V minulosti byl zaměstnaný u plzeňské exekutorky Martiny Tetzeliové, které v květnu 2013 uložil kárný senát Nejvyššího správního soudu pokutu ve výši dva miliony korun.

Podle soudu neřídila a nekontrolovala své zaměstnance a tolerovala jim nepřípustné postupy, jako například psychický nátlak na blízké dlužníků. Také jim účtovala smyšlené výdaje. Po uložení pokuty rezignovala (více o pokutě pro exekutorku čtěte zde).

Rozsudek v případu Jana Š. zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat v dalších dnech. 

,