Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Těm, kdo se budou chtít učit hospodařit, poskytne Plzeň sociální byty

  • 7
Plzeňská radnice se ve spolupráci s ministerstvem sociálních věcí pustila do projektu, který dá šanci na samostatné bydlení i lidem, pro něž je to za běžných podmínek téměř nemožné. V praxi tak otestuje státní koncepci sociálního bydlení.

Po letech bezvýsledných dohadů zástupců veřejné správy, co je sociální bydlení, a volání po jeho přesné definici, se v otázce bydlení chudých zřejmě schyluje k výraznější změně. Přinejmenším tedy v Plzni.

Město v rámci nového projektu poskytne bydlení lidem, kterým chybí střecha nad hlavou. Záměr vychází mimo jiné z toho, že pokud má člověk, kde bydlet, dokáže se lépe starat sám o sebe. Radnice plánuje na projekt využít dotaci od státu a s její pomocí poskytnout potřebným minimálně 35 bytů.

Náměstkyně primátora Eva Herinková uvedla, že projekt potrvá tři roky a budou se na něm podílet zaměstnanci sociálního odboru magistrátu.

„Nabídka bydlení se bude týkat lidí ochotných na sobě pracovat, kteří budou mít zájem se zapojit do sociálního programu. Ti se budou například učit hospodařit a starat se o svěřený majetek. Bude jim také poskytnuta pomoc při hledání práce,“ vysvětluje Herinková.

Radní pro bytovou problematiku David Šlouf řekl, že radnice může v projektu využít byty ve zrekonstruovaných domech v Plachého ulici, až projdou rekonstrukcí.

„Ale může se jednat i o další domy v širším centru Plzně. Například i ty, které vzniknou rozdělením nevyužitých velkých městských bytů na menší,“ sdělil Šlouf.

Garantem projektu bude odbor sociálních služeb magistrátu. „Jeho zaměstnanci budou doporučovat lidi, kteří by sociální bydlení mohli získat. Spolupracovat přitom budou s bytovým odborem a pracovníky sociálních odborů městských obvodů,“ konstatovala Herinková.

K tomu, že se ministerstvo sociálních věcí rozhodlo na projektu spolupracovat s Plzní, pomohla skutečnost, že město už má připravenou vlastní strategii sociálního bydlení.

Plzeň se chystá v tomto ohledu rozmáchnout. Zastupitelé minulý týden poslali deset milionů na dokumentaci pro revitalizaci lokality Zátiší. V té stojí už dlouho nevyhovující domky a v příštích letech je má nahradit 18 nových bytových domů se 195 byty velikosti 1+KK a 2+KK. Ve čtyřech etapách tam hodlá město investovat přes tři sta milionů korun.

Nové byty jsou plánované pro lidi zdravotně postižené, samoživitelky nebo seniory. Stávající domky, které jsou za hranicí životnosti, budou zbořeny a jejich obyvatelům město nabídne bydlení jinde.

Na opravy domů v Plachého ulici dá radnice čtyřicet milionů

Dalším projektem zaměřeným na sociální bydlení je plánovaná rekonstrukce zanedbaných městských domů v Plachého ulici. V těch je dnes řada bytů kvůli špatnému stavu nepoužitelných.

Radnice dá 40 milionů na rekonstrukce domů Plachého 44, 46 a 48. V každém vchodu pak bude 12 až 13 bytů. I ty budou určené lidem s nízkými příjmy. Jako první v oblasti projde revitalizací dům na adrese Plachého 42. Je určený pro takzvané tréninkové bydlení, ze kterého se lidé, kteří dokáží, že zvládají dodržovat pravidla nájemního bydlení, budou moci dostat k běžnému nájemnímu bytu.

Rekonstrukce Plachého 42 by měla být hotova už na jaře příštího roku. Radnice počítá s tím, že jeho obyvatelé budou platit snížené nájemné. Současná sazba v městských bytech v Plzni je 82 korun na metr čtvereční.