Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těm, kdo se budou chtít učit hospodařit, poskytne Plzeň sociální byty

  19:05aktualizováno  19:05
Plzeňská radnice se ve spolupráci s ministerstvem sociálních věcí pustila do projektu, který dá šanci na samostatné bydlení i lidem, pro něž je to za běžných podmínek téměř nemožné. V praxi tak otestuje státní koncepci sociálního bydlení.

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Po letech bezvýsledných dohadů zástupců veřejné správy, co je sociální bydlení, a volání po jeho přesné definici, se v otázce bydlení chudých zřejmě schyluje k výraznější změně. Přinejmenším tedy v Plzni.

Město v rámci nového projektu poskytne bydlení lidem, kterým chybí střecha nad hlavou. Záměr vychází mimo jiné z toho, že pokud má člověk, kde bydlet, dokáže se lépe starat sám o sebe. Radnice plánuje na projekt využít dotaci od státu a s její pomocí poskytnout potřebným minimálně 35 bytů.

Náměstkyně primátora Eva Herinková uvedla, že projekt potrvá tři roky a budou se na něm podílet zaměstnanci sociálního odboru magistrátu.

„Nabídka bydlení se bude týkat lidí ochotných na sobě pracovat, kteří budou mít zájem se zapojit do sociálního programu. Ti se budou například učit hospodařit a starat se o svěřený majetek. Bude jim také poskytnuta pomoc při hledání práce,“ vysvětluje Herinková.

Radní pro bytovou problematiku David Šlouf řekl, že radnice může v projektu využít byty ve zrekonstruovaných domech v Plachého ulici, až projdou rekonstrukcí.

„Ale může se jednat i o další domy v širším centru Plzně. Například i ty, které vzniknou rozdělením nevyužitých velkých městských bytů na menší,“ sdělil Šlouf.

Garantem projektu bude odbor sociálních služeb magistrátu. „Jeho zaměstnanci budou doporučovat lidi, kteří by sociální bydlení mohli získat. Spolupracovat přitom budou s bytovým odborem a pracovníky sociálních odborů městských obvodů,“ konstatovala Herinková.

K tomu, že se ministerstvo sociálních věcí rozhodlo na projektu spolupracovat s Plzní, pomohla skutečnost, že město už má připravenou vlastní strategii sociálního bydlení.

Plzeň se chystá v tomto ohledu rozmáchnout. Zastupitelé minulý týden poslali deset milionů na dokumentaci pro revitalizaci lokality Zátiší. V té stojí už dlouho nevyhovující domky a v příštích letech je má nahradit 18 nových bytových domů se 195 byty velikosti 1+KK a 2+KK. Ve čtyřech etapách tam hodlá město investovat přes tři sta milionů korun.

Nové byty jsou plánované pro lidi zdravotně postižené, samoživitelky nebo seniory. Stávající domky, které jsou za hranicí životnosti, budou zbořeny a jejich obyvatelům město nabídne bydlení jinde.

Na opravy domů v Plachého ulici dá radnice čtyřicet milionů

Dalším projektem zaměřeným na sociální bydlení je plánovaná rekonstrukce zanedbaných městských domů v Plachého ulici. V těch je dnes řada bytů kvůli špatnému stavu nepoužitelných.

Radnice dá 40 milionů na rekonstrukce domů Plachého 44, 46 a 48. V každém vchodu pak bude 12 až 13 bytů. I ty budou určené lidem s nízkými příjmy. Jako první v oblasti projde revitalizací dům na adrese Plachého 42. Je určený pro takzvané tréninkové bydlení, ze kterého se lidé, kteří dokáží, že zvládají dodržovat pravidla nájemního bydlení, budou moci dostat k běžnému nájemnímu bytu.

Rekonstrukce Plachého 42 by měla být hotova už na jaře příštího roku. Radnice počítá s tím, že jeho obyvatelé budou platit snížené nájemné. Současná sazba v městských bytech v Plzni je 82 korun na metr čtvereční.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Najdete na iDNES.cz