Spolumajitel Sociálního a zdravotního centra Letiny Martin Matoušek (vlevo) a ředitel centra Aleš Patera.

Spolumajitel Sociálního a zdravotního centra Letiny Martin Matoušek (vlevo) a ředitel centra Aleš Patera. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Centrum Letiny, které chce ombudsmanka zavřít, podporují lidé peticí

  • 1
Na 550 lidí už podepsalo petici na podporu Sociálního a zdravotního centra v Letinech na Plzeňsku. Zařízení totiž ostře zkritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, který kraji navrhla jeho uzavření. Proti jejímu hodnocení se ohradilo i vedení centra, které se chce bránit soudní cestou.

Péče, které se dostává klientům v Sociálním a zdravotním centru Letiny, je na tristní úrovni a celé zařízení s kapacitou 290 lidí by se mělo zavřít. Tuto zprávu vyslala ombudsmanka Anna Šabatová na základě dvou kontrol, které se uskutečnily v tomto zařízení v rozmezí čtrnácti měsíců.

Ředitel centra Aleš Patera ale kritiku důrazně odmítá a chce se bránit i soudní cestou. Zpráva podle něj obsahuje spoustu nepravd a zavádějících nařčení.

Hodnocení ombudsmanky skutečně vyznívá mimořádně kriticky. Zmiňuje se podvýživa a hrozící dehydratace klientů, rezignace na jejich důstojnost a soukromí i absence odborného přístupu a personálu (více o hodnocení ombudsmanky čtěte zde).

Oběma kontrolám byla přítomna Adéla Hradilová z úřadu veřejného ochránce práv a tvrdí, že úroveň je skutečně špatná. Co se týče zařízení podobného typu s udělenou registrací, podle ní dokonce jednoznačně nejhorší v republice.

Při prohlídce zařízení ale žádná do očí bijící pochybení nejsou vidět. Najít pravdu zřejmě nebude nic jednoduchého.

Podle Aleše Patery jen za čtyři dny podepsalo petici ohrazující se proti hodnocení ombudsmanky na 550 lidí, zaměstnanců, klientů, opatrovníků i pouhých sympatizantů.

„Mně je tady moc dobře. Jsem spokojená. Vidíte, jak to tady vypadá, je o nás postaráno,“ řekla například MF DNES jedna z klientek domova. Dodala, že to podobně vnímají i ostatní.

Podle Patery musí v Letinech zájemce do domova odmítat, v pořadníku je nyní dvacet až třicet lidí. Nejvíc klientů, zhruba 40 procent, trpí schizofrenií, dále alkoholovou demencí a Alzheimerovou demencí, zhruba dvě desítky jsou lidí mentálně retardovaných.

A k tomu směřuje jedna z nejdůležitějších výtek úřadu veřejného ochránce práv. „Každá z těchto skupin potřebuje úplně jinou péči, potřebuje mít jiné materiální podmínky, jiný přístup. Zařízení mezi nimi nijak nerozlišuje, péče není individualizovaná,“ konstatuje Hradilová, podle níž by péče měla vždy přímo odpovídat potřebám konkrétního pacienta.

Zmiňuje také nedostatek personálu a s tím spojené malé množství aktivit pro klienty.

„Pořád se to zlepšuje. Máme jednu vystudovanou ergoterapeutku, druhou pracovnici ergoterapie. Každý den jsou připraveny aktivity, na které mohou klienti docházet,“ reaguje na to Patera. 

K výtce nedostatku personálu dodává, že mezi jednotlivými kontrolami se počet pracovníků na přepočtené úvazky zvýšil téměř o třetinu, konkrétně z 20 na 27,5.

„Dnes je to už 29,5 přepočtených úvazků,“ doplňuje Patera a přiznává, že i přesto rezervy v této oblasti stále jsou.  Stěžejním problémem jsou pochopitelně peníze. Tím, že je centrum soukromé, podle Patery obtížněji dosáhne na dotace.

Ačkoli Úřad veřejného ochránce práv žádá okamžité uzavření centra, učinit to může jen krajský úřad, který zařízení udělil registraci, a to jen na základě zjištěných nedostatků.

V nejbližších dnech tak mohou v Letinech očekávat kontrolu z krajského úřadu. Podle radního pro sociální oblast Zdeňka Honze by mohlo být jasno do týdne.