Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrum Letiny, které chce ombudsmanka zavřít, podporují lidé peticí

  13:23aktualizováno  13:23
Na 550 lidí už podepsalo petici na podporu Sociálního a zdravotního centra v Letinech na Plzeňsku. Zařízení totiž ostře zkritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, který kraji navrhla jeho uzavření. Proti jejímu hodnocení se ohradilo i vedení centra, které se chce bránit soudní cestou.

Spolumajitel Sociálního a zdravotního centra Letiny Martin Matoušek (vlevo) a ředitel centra Aleš Patera. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Péče, které se dostává klientům v Sociálním a zdravotním centru Letiny, je na tristní úrovni a celé zařízení s kapacitou 290 lidí by se mělo zavřít. Tuto zprávu vyslala ombudsmanka Anna Šabatová na základě dvou kontrol, které se uskutečnily v tomto zařízení v rozmezí čtrnácti měsíců.

Ředitel centra Aleš Patera ale kritiku důrazně odmítá a chce se bránit i soudní cestou. Zpráva podle něj obsahuje spoustu nepravd a zavádějících nařčení.

Hodnocení ombudsmanky skutečně vyznívá mimořádně kriticky. Zmiňuje se podvýživa a hrozící dehydratace klientů, rezignace na jejich důstojnost a soukromí i absence odborného přístupu a personálu (více o hodnocení ombudsmanky čtěte zde).

Oběma kontrolám byla přítomna Adéla Hradilová z úřadu veřejného ochránce práv a tvrdí, že úroveň je skutečně špatná. Co se týče zařízení podobného typu s udělenou registrací, podle ní dokonce jednoznačně nejhorší v republice.

Při prohlídce zařízení ale žádná do očí bijící pochybení nejsou vidět. Najít pravdu zřejmě nebude nic jednoduchého.

Podle Aleše Patery jen za čtyři dny podepsalo petici ohrazující se proti hodnocení ombudsmanky na 550 lidí, zaměstnanců, klientů, opatrovníků i pouhých sympatizantů.

„Mně je tady moc dobře. Jsem spokojená. Vidíte, jak to tady vypadá, je o nás postaráno,“ řekla například MF DNES jedna z klientek domova. Dodala, že to podobně vnímají i ostatní.

Podle Patery musí v Letinech zájemce do domova odmítat, v pořadníku je nyní dvacet až třicet lidí. Nejvíc klientů, zhruba 40 procent, trpí schizofrenií, dále alkoholovou demencí a Alzheimerovou demencí, zhruba dvě desítky jsou lidí mentálně retardovaných.

A k tomu směřuje jedna z nejdůležitějších výtek úřadu veřejného ochránce práv. „Každá z těchto skupin potřebuje úplně jinou péči, potřebuje mít jiné materiální podmínky, jiný přístup. Zařízení mezi nimi nijak nerozlišuje, péče není individualizovaná,“ konstatuje Hradilová, podle níž by péče měla vždy přímo odpovídat potřebám konkrétního pacienta.

Fotogalerie

Zmiňuje také nedostatek personálu a s tím spojené malé množství aktivit pro klienty.

„Pořád se to zlepšuje. Máme jednu vystudovanou ergoterapeutku, druhou pracovnici ergoterapie. Každý den jsou připraveny aktivity, na které mohou klienti docházet,“ reaguje na to Patera. 

K výtce nedostatku personálu dodává, že mezi jednotlivými kontrolami se počet pracovníků na přepočtené úvazky zvýšil téměř o třetinu, konkrétně z 20 na 27,5.

„Dnes je to už 29,5 přepočtených úvazků,“ doplňuje Patera a přiznává, že i přesto rezervy v této oblasti stále jsou.  Stěžejním problémem jsou pochopitelně peníze. Tím, že je centrum soukromé, podle Patery obtížněji dosáhne na dotace.

Ačkoli Úřad veřejného ochránce práv žádá okamžité uzavření centra, učinit to může jen krajský úřad, který zařízení udělil registraci, a to jen na základě zjištěných nedostatků.

V nejbližších dnech tak mohou v Letinech očekávat kontrolu z krajského úřadu. Podle radního pro sociální oblast Zdeňka Honze by mohlo být jasno do týdne.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz